O případu, který se stal vneděli nad ránem, informovala ostravská policie ve středu, kdy se na veřejnost obrátila se žádostí o pomoc při objasnění tohoto závažného zločinu.

„Trestnému činu předcházela poměrně typická situace, kdy se šestnáctiletá dívka v noci vracela sama z diskotéky,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že dívka cestovala z diskotéky autobusem na lince číslo 43, do něhož nastoupila na zastávce Poruba vozovna. Uvnitř v té době seděl násilník a také přibližně padesátiletý pasažér. „Spolu s obětí nastoupili mladík a starší žena, tato dvojice však v průběhu jízdy vystoupila,“ řekla Holčáková.

Dívka cestovala až na zastávku Ludvíka Podéště, odkud se vydala k domu, ve kterém bydlí. Muže zaregistrovala až ve chvíli, kdy odemykala vstupní dveře do chodby. Rychle se vydala ke schodišti, kde ji však agresor dostihl. „Rukou jí zakryl ústa, druhou se ji snažil položit na zem. Dívka se bránila, chtěla křikem přivolat pomoc a vymanit se ze sevření pachatele. Přitom ho kousla do prostředníčku pravé ruky,“ popsala dramatické okamžiky Holčáková.

Útočník však uměl využít své fyzické převahy. Povalildívku na záda, klekl si nad její tělo a nařídil jí, aby nekřičela. „Posléze nedošlo k souloži, nýbrž k obdobnému pohlavnímu styku, přičemž dívce stále držel jednou rukou ústa, aby nekřičela. Z místa činu pak utekl,“ řekla Holčáková. Vše se naštěstí obešlo bez zranění, dívka však utrpěla šok.

Událost ohlásila se zpožděním matka dívky

Pachatele zaznamenal kamerový systém na chodbě domu. Podle policie se jedná o štíhlého muže, vysokého 175 až 180 centimetrů, ve věku zhruba 20 až 25 let, černých vlasů. Měl na sobě bílou bundu na zip v délce do pasu, tmavě modré rifle a bílou sportovní obuv. Působil upraveným dojmem. Hovořil česky, bez přízvuku. Policisté v této souvislosti žádají svědky, kteří k případu mohou cokoliv uvést, aby volali na bezplatnou linku 158 nebo na číslo 974 726 412. Informace lze sdělit i na kterékoliv policejní služebně.

Jak zdůraznila Holčáková, pátrání po pachateli zkomplikovala skutečnost, že se policisté o napadení dozvěděli teprve poté, co je po několika hodinách kontaktovala dívčina matka.

„Nebezpečnost činu zvyšuje věk oběti,“ řekla Holčáková s tím, si násilník cíleně vytipoval dívku, o níž věděl, že má nad ní dostatečnou fyzickou převahu. „Svůj podíl na výběru mohlo mít i oblečení,“ doplnila Holčáková s tím, že oběť měla sukni.

Osamocené ženy a dívky jsou pro násilníky nejsnadnější kořistí. „Dívkám i ženám lze při návratu v pozdních nočních hodinách doporučit vždy doprovod někoho dalšího. Pokud žena za sebou zaregistruje pohyb podezřelé osoby, je vhodné hledat pomoc na nejbližším možném místě – zazvonit na rodiče, na sousedy a podobně. V situaci, kdy již tuší, že je pronásledována, měla by si připravit do ruky předmět vhodný k obraně, například klíče nebo jakýkoliv sprej. Hledat slzotvorný prostředek v kabelce až v době kontaktu s pachatelem je pozdě a v mnoha případech již neúčinné,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Pokud již ke znásilnění dojde, je podle policistů nezbytné vše co nejdříve ohlásit.

Policisté se obávají recidivy

„Oběti by se zásadně neměly mýt – koupat a sprchovat se – a neničit tak důležité stopy. S přibývajícím časovým odstupem dochází ke ztrátě relevantních stop i informací směřujících k detekci pachatele,“ uzavřela Holčáková.

Policisté případům znásilnění věnují mimořádnou pozornost a při pátrání po pachatelích nasazují všechny dostupné síly a prostředky. U tohoto typu zločinů totiž existuje nebezpečí, že v nich útočníci budou pokračovat a svou agresivitu stupňovat. Potvrdilo se to například u devianta Radima Válka z Ostravy, kterému Vrchní soud v Olomouci v květnu letošního roku vyměřil šest roků žaláře. Válek si v Ostravě vybíral oběti, které se v nočních nebo časných ranních hodinách vracely samy z restaurací a diskoték.

Zpovzdáli je sledoval až k jejich domu. V chodbách nebo u výtahů se na ně vrhl. Následovalo přitlačení k zábradlí, osahávání a také oplzlé výzvy. Pak se je snažil přimět k různým sexuálním úsluhám. Když se pokusily vymanit z jeho sevření, neváhal použít sílu. Před přísnějším trestem Válka zachránilo to, že u něj znalci zjistili duševní poruchu – patickou sexuální agresivitu. Po odpykání trestu však propuštěn nebude. Soud mu totiž zároveň uložil ústavní sexuologickou léčbu. Ta by měla zajistit, aby se z léčebny nedostal dříve, než přestane být nebezpečný pro své okolí.