Vše vyšlo najevo po zhruba třech letech, kdy si příbuzní všimli nápadné podoby mezi oběma chlapci.

Teror

Zvrhlý otčím dívku poprvé znásilnil v jejích šestnácti letech. Stalo se tak cestou k příbuzným. „Povalil ji na zem a znásilnil,“ uvedl ostravský kriminalista Libor Šustek. Následovaly měsíce zneužívání, ponižování a psychického teroru. Muž využíval prakticky každou chvíli, kdy byl s dcerou sám. Znásilňoval ji například v době, kdy mu ve sklepě pomáhala s přípravou dřeva, nebo když její matka na zahradě kouřila, spala či byla u sousedů. „Mělo k tomu docházet často, téměř s každodenní pravidelností,“ dodal Šustek. Dívka se zpočátku bránila, nakonec však pochopila, že proti silnějšímu protivníkovi nemá šanci, a rezignovala.

Otčím jí navíc vyhrožoval, že pokud se svěří matce nebo policii, odejde od nich a nebude je mít kdo živit. Dívka věděla, že matka je na otčíma fixována. V minulosti, kdy na nějaký čas odešel ze společné domácnosti, se u ní dokonce objevily sebevražedné sklony. Proto raději dál mlčky snášela veškerá příkoří.

Těhotenství

V roce 2005 dívka otěhotněla. Otčím si i s touto situací věděl rady. Psychickým nátlakem ji přiměl k tomu, aby všem vyprávěla historku o neznámém příteli, kterého znala přes internet. Prý se s ním sešla asi třikrát a při poslední schůzce přišla do jiného stavu. Od té doby jej neviděla a netuší, o koho jde. Shodou okolností nedlouho předtím otěhotněla s otčímem i dívčina matka. Oběma se pak v rozmezí několika měsíců narodili chlapci, kteří spolu vyrůstali.

Otčím dceru dále zneužíval. „K pohlavním stykům mělo docházet dokonce v noci v pokoji, ve kterém spal vedle oběti jejich synek,“ dodala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Dívka se nakonec ve svých dvaceti letech i se synem odstěhovala ke své starší sestře, která již dříve kvůli neshodám z domu odešla.

Podezření

Podezření, že něco není v pořádku, pojala právě starší sestra. Všimla si totiž výrazné podobnosti obou chlapců. Navíc ji šokovalo, že tříletí chlapci během hraní napodobovali sexuální akt, který museli někde vidět.

Opakovaně se proto sestry ptala, zda otcem dítěte není otčím. Dívka zpočátku zapírala „Nakonec to ale nevydržela, rozplakala a všechno jí řekla,“ dodal Šustek. Sestra vzápětí kontaktovala Bílý kruh bezpečí. Případem se poté začala zabývat policie, která zajistila vzorky DNA. Analýza potvrdila, že dítě je otčímovo.

Muž se přiznal, že měl s nevlastní dcerou poměr, odmítl však, že by se uchýlil k fyzickému či psychickému násilí. Vše se prý dělo dobrovolně a k oboustranné spokojenosti.

Otčím, na kterého soud uvalil vazbu, má již za sebou osm odsouzení, převážně za majetkové delikty.

Další násilník

Ostravští policisté před časem dopadli i jiného zvrhlíka, který si vysloužil přezdívku český Fritzl.

Osmašedesátiletý invalidní důchodce z Ostravy dlouhé roky znásilňoval svou dceru, které v té době bylo šestnáct let. Dívka nadále mlčky snášela veškerá příkoří a trápení. Stejně jako většina obětí sexuálního zneužívání se totiž domnívala, že by jí stejně nikdo nevěřil. Porodila mu dvě děti, při třetím otěhotnění ji donutil k potratu. Ani v té době nikomu o ničem neřekla. Bála se totiž, že by sama bez zvrhlého otce nedokázala uživit jejich děti. Zmohla se pouze na jedno – ve strachu z dalšího početí začala užívat antikoncepci. Vše vyšlo najevo až bezmála po čtvrt století. V roce 2005 mu byla naposledy po vůli. Vzápětí utekla k muži, se kterým žije dodnes a s nímž má dítě. Roky zneužívaná žena mu ve slabé chvilce svěřila, jaká fyzická a psychická muka prožívala. Vzápětí se případem začala zabývat policie. Krajský soud v Ostravě se tímto případem zabýval již dvakrát. Vzhledem k tomu, že většina činů již byla promlčena, vyměřil mu pouze podmíněný trest. Vrchní soud však pokaždé rozsudek zrušil. Nyní by se mělo konat třetí hlavní líčení.