Senát mu vyměřil třicet měsíců žaláře s odkladem na zkušební lhůtu tří let za to, že společně se dvěma kolegy napadl údajného černého pasažéra, kterého násilím přinutil zůstat v tramvaji. Mayer ho dokonce dusil takovým způsobem, až dotyčný upadl do mrákotného stavu a v důsledku stresu, šoku a traumatizujícího zážitku se na místě pokálel. Utrpěl i drobnější poranění.Vše nasvědčuje tomu, že obvinění nemine ani dva zbylé kontrolory, kteří omezili práva cestujícího.

„Revizor není veřejným činitelem, a nemá tak možnost kohokoliv zadržet,“ prohlásil při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu s tím, že jedinou jeho možností je vyzvat černého pasažéra, aby jej následoval například na policejní oddělení nebo počkal na příjezd hlídky. „Nesmí mu ale bránit v odchodu, ani jej napadnout,“ prohlásil soudce, který zdůraznil, že tuto pravomoc by měli pouze jako veřejní činitelé. Tento statut jim ale zákonodárci zatím neudělili.

Tramvajzřejmě nabrala zpoždění


K incidentu došlo 22. července loňského roku na tramvajové lince číslo 1 mířící do Ostravy-Dubiny. Trojice kontrolorů zjistila, že jeden z cestujících má jízdenku, jejíž platnost skončila před několika minutami. Muž se hájil tím, že uvedenou trasou jezdí běžně a patnáctiminutová jízdenka je zcela dostačující. Problém podle něj nastal tím, že tramvaj musela mít zpoždění.

„Řekl jsem jim, že potřebuji vystoupit na zastávce a tam jim ukážu občanku. Oni mi v tom ale bránili. Pak mě žduchli do sedadla,“ vypověděl pasažér, podle něhož se revizoři chovali velmi nevybíravě. „Nejvíce se angažoval pan Mayer,“ prohlásil. Později se ještě několikrát pokusil o vystoupení na dalších zastávkách. „Řekli, že mě nepustí. Snažil jsem se je odstrčit. Pak se začaly rozdávat rány. Nějakou jsem dostal, nějaké jsem i uštědřil. Prostě to byla mela. Všechno to probíhalo velmi rychle,“ dodal.

Drama vyvrcholilo ve chvíli, kdy tramvaj dojela na konečnou stanici Dubina Interspar. Zde se podle obžaloby Mayer vrhl na pasažéra, nasadil mu kravatu, povalil na zem a přiklekl jej tak, až se muž začal dusit a upadl do mrákotného stavu. Po chvíli dorazili přivolaní policisté.

Pasažér měl štěstí, ozvaly se svědkyně


Mayer před soudem uvedl, že si žádného provinění není vědom. Podle jeho verze odhalený černý pasažér údajně souhlasil s tím, že s revizory pojede dobrovolně až na konečnou zastávku. „Zničehonic mě pak napadl. Nevím, proč to udělal. Možná si chtěl něco dokázat. Třikrát mě udeřil do obličeje, jedna z ran mi roztrhla obočí. Začala mi téct krev. Kolegovi dal hlavičku,“ vypověděl Mayer, který prohlásil, že muž do mrákotného stavu upadl zřejmě proto, že měl něco vypito. „Já jsem ho jen trochu přiškrtil, aby se zklidnil. A najednou jsem si všiml, že na podlaze usnul. Zřejmě to bylo tím, že měl v sobě alkohol,“ argumentoval Mayer.

Policie po výslechu všech aktérů jako jediného obvinila údajného černého pasažéra, a to z napadení revizorů. K jeho štěstí si zprávu o trestním stíhání přečetly v médiích dvě ženy, které shodou okolností cestovaly tramvají, v níž se drama odehrálo. Jelikož viděly, co se opravdu stalo, rozhodly se svědčit. Po jejich výpovědi bylo stíhání cestujícího zastaveno, do role obviněného se naopak dostal Mayer, který se podle žen choval velmi hrubě.

Na útočníka dohlédne probační úředník


Zbylí dva revizoři v následném soudním procesu vystupovali pouze jako svědci. Při zdůvodnění rozsudku je však předseda senátu označil jako spolupachatele, a to i přesto, že policie proti nim žádné řízení nezahájila. Je ale velmi pravděpodobné, že podnět ke stíhání podá na základě čtvrtečního verdiktu státní zastupitelství.

Soud Mayera uznal vinným z trestných činů vydírání, výtržnictví a ublížení na zdraví. Kromě podmíněného třicetiměsíčního trestu mu byl uložen i dohled probačního úředníka. Musí se u něj pravidelně hlásit a řídit se jeho pokyny. Soud také Mayerovi na tři roky zakázal vykonávat povolání revizora u dopravního podniku.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Mayer si ponechal lhůtu k vyjádření, státní zástupkyně s verdiktem souhlasila. To znamená, že pokud se Mayer odvolá ke Krajskému soudu v Ostravě, nemůže již dostat přísnější trest.