Maskované komando přijelo ve vozidlech. Po vyskočení z aut začali násilníci chlapce pronásledovat. Jednomu z nich se podařilo utéct, druhého však dostihli, strhli na zem a začali surově bít. Způsobili mu závažné ranění. „Šlo mu doslova o život,“ prohlásil Markus Pape, který se v České republice již několik let zabývá rasovými útoky vůči Romům.

Hlavní líčení se koná za zavřenými dveřmi bez přítomnosti veřejnosti a novinářů. Mezi obžalovanými je totiž i mladík, který v době činu ještě neměl osmnáct let. Přestože je nyní plnoletý, hlavní líčení se podle zákona musí konat s vyloučením veřejnosti. Proces bude v úterý pokračovat výslechem svědků, poté bude s největší pravděpodobností odročen.

Možnou kvalifikací je i pokus o vraždu


Mladíci jsou obžalováni z trestného činu ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Ve vězení by mohli strávit tři až deset let. Jednání se mělo původně uskutečnit u Okresního soudu v Havířově. Na základě znaleckých posudků se však objevily pochybnosti o právní kvalifikaci. Vzhledem ke způsobu útoku a vzniklým zraněním totiž přichází v úvahu i pokus o vraždu. Tuto možnost připustil i Vrchní soud v Olomouci, který nakonec celý případ postoupil krajskému soudu, do jehož kompetence nejzávažnější kauzy spadají. Pokud by se skutečně jednalo o vražedný pokus, hrozilo by mladíkům deset až patnáct let vězení.

K samotnému zločinu došlo před půlnocí 8. listopadu loňského roku na Jarošově ulici v Havířově-Šumbarku. Útočníci maskovaní kuklami a kapucemi podle svědků přijeli ve třech autech. Roma, který před nimi nestačil utéct, bili pěstmi a kopali do něj. Údajně použili i teleskopický obušek a také kovový gola klíč. Mladík utrpěl závažné poranění hlavy, které zřejmě zanechá trvalé následky. Ze znaleckého posudku vyplývá, že nebýt okamžité lékařské pomoci, mohly být následky ještě závažnější.

Občané upozorňovali na bezpečnostní krizi


Mladíci si měli později v jiné havířovské čtvrti vytipovat dalšího Roma, ten se ale stihl ukrýt na nedaleké ubytovně, kde jej zachránili ukrajinští dělníci. K napadení došlo jen několik dnů po schůzce havířovské policie s místními občany, kteří si ochráncům zákona stěžovali na neúnosnou bezpečnostní situaci v jejich bydlišti. Policie tehdy slíbila, že přijme odpovídající opatření. Podle jedné z verzí se však údajní neonacisté rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou a zjednat pořádek sami.

Jak zdůraznil Pape, v našem regionu již došlo k několika extremistickým útokům, které měly stejný rukopis. „Vytipují si náhodnou oběť, kterou pak maskovaní napadnou. Jsou to rychlé akce, po kterých okamžitě zmizí,“ řekl Pape, který jako příklad uvedl i dubnový žhářský útok ve Vítkově na Opavsku, při kterém utrpěla závažné poranění dvouletá dívka. Ze zločinu již byla obviněna čtveřice mladíků z Opavska a Bruntálska. Pape se angažuje i v tomto případě, kde zastupuje romskou rodinu.

Původní zprávu o případu ČTĚTE ZDE!