Pachatelé si potenciální oběti vyhledávají na internetu. Zaměřují se na naše i zahraniční inzertní stránky, kde lidé z České republiky nabízejí prodej automobilů, motocyklů i dalších věcí. V jejich hledáčku jsou také podnikatelé, kteří chtějí prorazit na zahraniční trhy.

Zločinci je oslovují prostřednictvím e-mailové pošty a později se dohodnou na koupi zboží prostřednictvím šeku. Nakonec jim odešlou e-mail se vzkazem, že v současné době mají pouze šek na vyšší hodnotu, než kolik činí cena. Zároveň však dodají, že si svých obchodních partnerů váží a věří v jejich serióznost spočívající ve vrácení přebývající částky prostřednictvím zásilkové finanční služby.

Lidé v České republice šek skutečně obdrží a zanesou jej do banky, které jim ho v některých případech proplatí. Až později vyjde najevo, že jde o téměř dokonalý padělek. Mezitím však již dotyčný odeslal dohodnutou částku v řádech statisíců korun do zahraničí. Peníze již nikdy neuvidí, ze zákona je navíc povinen bance celou vyplacenou sumu vrátit.

Takových zločinů jsou v České republice, ale i v dalších státech Evropy desítky.

„Ty případy se nám množí. Lidé přicházejí o velké peníze,“ prohlásil vedoucí odboru hospodářské kriminality severomoravské policie Radim Válek s tím, že padělky jsou vysoce kvalitní.

„Je velice složité pro české příjemce šeků odhalit, že jde o padělek,“ potvrdil severomoravský kriminalista Jiří Jícha.

Jednou z obětí byl i muž ze severu Moravy, který nabízel k prodeji auto za sedm set tisíc korun. Zájemce mu poslal šek v přepočtu na 1,3 milionu korun. Našinec si nechal šek proplatit a nadbývajících šest set tisíc korun vrátil. Když banka odhalila, že šek je padělaný, musel vše vrátit. Přišel tak o šest set tisíc korun.

Podobně dopadl obchodník z Ostravska, který zahraničnímu partnerovi odeslal objednané mobilní telefony. Také on později zjistil, že šek, který dostal, není platný.

Odhalit podvodníky je téměř prakticky nemožné. Využívají různé zahraniční servery, například i v Nigérii či Vietnamu. Peníze zpět si nechávají zasílat přes zásilkové finanční služby, kde je zaručena anonymita příjemce. Přesto se severomoravským policistům podařilo identifikovat několik podezřelých. Tyto informace pak prostřednictvím Interpolu sdělili příslušným orgánům v dané zemi.

Policisté v této souvislosti doporučují lidem, aby při podobných transakcích byli velmi obezřetní a své obchodní partnery si prověřili. Je také vhodné vyčkat se zasíláním peněz do zahraničí. Banky mají vesměs třicetidenní lhůtu na určení definitivní platnosti či neplatnosti šeku. Předběžné potvrzení učiněné při předložení šeku není právně závazné a člověk, který na takový šek peníze vybere, je musí později vrátit. „Lidé by měli s posíláním peněz do zahraničí vyčkat, dokud banka nepotvrdí, že šek je platný,“ uzavřel Jícha.