Napadl ji v květnu letošního roku. Podle státní zástupkyně ji několikrát udeřil popelníkem do hlavy. V běsnění měl pokračovat i poté, co se v bezvědomí zhroutila k zemi. Způsobil jí velmi vážná zranění, mimo jiné krvácení do mozku, zhmoždění mozku a zlomeniny obličejových kostí. Čtyřiačtyřicetiletá servírka, kterou Vala dobře znal, přežila jen díky vysoce specializované lékařské pomoci a také, jak zdůraznila žalobkyně, i souhře šťastných okolností. Barmanka si však ponese následky po celý zbytek života. Vala si z herny odnesl necelý třicet tisíc korun.

„Udělal jsem moc špatnou věc a je mi to líto,“ prohlásil Vala, který zdůraznil, že do baru rozhodně nešel proto, aby někoho přepadl či oloupil. „Nikoho jsem nechtěl zabít. Chtěl jsem jen zajít na pivo a zahrát si automaty,“ vypověděl obžalovaný.

Vala zůstal v herně zhruba hodinu. Poté zaplatil a podle svých slov chtěl jít domů. V té chvíli jeho pozornost upoutala naditá peněženka, kterou servírka dávala zpět do šuplíku. „Viděl jsme tam nějaké peníze,“ řekl Vala. V té chvíli popadl popelník a ženu uhodil do hlavy. Vzápětí ji udeřil pěstí do obličeje.

Vala během své výpovědi odmítl verzi obžaloby, podle které měl oběť bít popelníkem i na zemi. „To není pravda,“ uvedl Vala s tím, že se popelník hned po první ráně rozbil.

Vala vzápětí vytáhl ze šuplíku a číšnického fleku peníze, které mu však spadly do krve na zemi. Část z nich proto později i se zakrváceným oblečením hodil do popelnice. Zbytek pak utratil v další hospodě. „Nechtěl jsem je mít u sebe, tak jsme je utratil,“ řekl Vala, který během své výpovědi naznačil, že k nesmyslnému činu se zřejmě rozhodl v důsledku tíživé finanční situace. Prý dlužil na nájemném třináct tisíc korun a hrozilo mu i jeho družce vystěhování. Do potíží se údajně dostali poté, co jeho přítelkyně musela jít kvůli rizikovému těhotenství na nemocenskou. Nemocenské dávky jim ale údajně několik měsíců nepřišly.

Před soudem ve čtvrtek vypovídala i přepadená servírka, která byla teprve minulý měsíc propuštěna z nemocnice. „Na to, co se stalo v tom baru, si vůbec nevzpomínám. Možná je to dobře“ prohlásila žena, která trpí výpadky paměti.

Hlavní líčení by mohlo v pátek skončit vynesením rozsudku. Valovi hrozí až patnáct let žaláře.