S největší pravděpodobností jde o stejný typ podvodů, na které před několika lety naletěla v České republice řada lidí. Dopisy, faxy a e-maily tehdy přišly ze západní Afriky. Odesílatelé, vystupující jako vysocí vládní funkcionáři, slibovali zisk v řádech milionů amerických dolarů. Stačilo pouze svolení k převodu peněz z Afriky navlastní účet a následný převod na jinou firmu. Majiteli účtu pak zůstala nemalá částka jako provize.

Také Vám přišly podvodné nabídky? Případně znáte někoho, kdo cizincům naletěl? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Jindy pisatelé nabízeli účast na výnosném obchodu. Vše ale podmiňovali prvotní investicí. Po odeslání částky však přicházely další požadavky, které se postupně stupňovaly. Řada důvěřivců tak přišla o statisícové částky, dokonce se i zadlužila. Některé případy měly tragickou dohru. Mělnický lékař před časem zabil v Praze nigerijského diplomata. Stalo se tak poté, co uvízl v síti nigerijských podvodníků a přišel o veškerý majetek.

Neupravená část e-mailu nabízejícího výhodnou spolupráci:

Zdravíme vás je pochopitelné, že byste mohla být trochu obavy, protože nevíte, ale já jsem se lukrativní obchodní návrh společného zájmu se s Vámi podělit. Dostal jsem tvůj odkaz na můj dotaz na někoho, kdo vyhovuje mé podnikání návrhu. Dovolte mi nejprve představím. Jsem Pan Patrick Chan, výkonný ředitel a finanční ředitel v Hang Seng Bank Ltd mám skryté podnikání návrh pro vás. Budu potřebovat, abys mi bude asistovat při vyřizování podnikatelský projekt z Hongkongu do vaší země. To se týká převodu velkou sumu peněz. Vše, co o této transakci musí být právně učinit bez zádrhel. Prosím Endeavour pozorovat velmi diskrétně ve všech otázkách týkajících se této problematiky.