Žena měla dítě terorizovat a šikanovat nejméně tři roky. K útokům docházelo zejména v době, kdy matka oběti byla v práci. „Bolestivě ji tahala za vlasy, štípala v oblasti genitálií, břicha, vnitřní části stehen a na rukou,“ prohlásil státní zástupce. Dívka utrpěla řadu fyzických zranění, znalci u ní konstatovali i psychotrauma, které může mít negativní vliv na její další vývoj. Podle soudu žena dívku navíc topila ve vaně a pálila ji cigaretou na ruce.

Obžalovaná však jakékoliv kruté zacházení odmítla. Dívku prý občas potrestala kvůli výchovným a školním problémům. „To děcko bylo drzé. Tak jsem jí přiložila malou dřevěnou vařečkou. Bylo to tak raz za měsíc. Že bych ji ale štípala, topila nebo pálila cigaretou, to odmítám,“ prohlásila před soudem. Podle její verze dělalo dítě rozbroje a snažilo se mezi obě ženy vrazit klín.

Týrání odhalila učitelka


Dívka měla modřiny a podlitiny na různých částech těla, po jednom z „výchovných pohovorů“ dokonce skončila v nemocnici. „Trochu mi ujely mi nervy. Byla na mě drzá,“ hájila se obžalovaná. Její družka tehdy zavolala policisty, kteří násilnici vykázali z bytu. „Za čtrnáct dní mi družka zavolala a vzala mě zpátky,“ dodala obžalovaná.

Vše vyšlo najevo díky třídní učitelce, která si v březnu letošního roku všimla, že něco není v pořádku. Do školy tehdy dívku přivedla družka její matky. „Holčička se celá chvěla. Začali jsme se jí vyptávat, co se stalo,“ uvedla při zářijovém zahájení soudního procesu učitelka s tím, že dívka měla na těle pohmožděniny. „Říkala, že ji teta bila botou. Nikdy předtím se nám nesvěřila. Myslím si, že byla týrána,“ dodala učitelka, která ihned kontaktovala policii. Věci poté nabraly rychlý spád.

Advokát napadl výpověď dívky


Podle soudních znalců je odsouzená žena závislá na drogách, kvůli kterým nedokáže zcela kontrolovat svou agresivitu, experti však u ní nezjistili žádnou duševní poruchu ani chorobu.

Obhajoba v rámci závěrečné řeči navrhovala zproštění obžaloby v plném rozsahu. Podle advokáta nebyla vina jeho klientky jednoznačně prokázána. Obhájce navíc zpochybnil výslech týrané dívky, který je podle něj procesně neúčinným důkazem. Uskutečnil se totiž před sdělením obvinění, a tedy bez přítomnosti obhájce s odůvodněním, že jde o neopakovatelný a neodkladný úkon.

Žena se ještě může odvolat


Advokát argumentoval tím, že tyto podmínky nebyly splněny. Jeho mandantka již v té době mohla být údajně obviněna, což by mu umožňovalo účast na výslechu. K hlavnímu líčení již dívka předvolána nebyla, přehrávala se pouze DVD nahrávka z jejího výslechu. Obhájce tvrdil, že soud by k tomuto důkazu vůbec neměl přihlížet. Se svými námitkami však neuspěl. „Soud důkaz vyhodnotil jako procesně zcela použitelný,“ prohlásil předseda senátu Karel Kudrna s tím, že při výslechu byla přítomna soudkyně, státní zástupce i další osoby.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Obžalovaná i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se proti verdiktu někdo z nich odvolá, připadne konečné slovo Krajskému soudu v Ostravě.

Jméno ani tvář odsouzené nebude Deník kvůli možné identifikaci oběti zveřejňovat.