Porubská městská část je propojena podzemními chodbami, je zde i řada krytů, které nepoctivcům slouží jako základny. A právě to hraje do karet zlodějům, kteří v této oblasti hýří aktivitou.

Proti nim však stojí zkušení policisté, kterým pomáhají i všímaví nájemníci a majitelé bytů. Jeden z nich, ve věku 77 let, výraznou měrou přispěl k zatčení výše zmiňovaného výtečníka.

Narazil na něj v dopoledních hodinách v jedné z místností domu sloužící jako technické zázemí. Muž ihned pojal podezření, že něco není v pořádku. Tato část domu totiž bývá zamčená. Proto se „návštěvníka“ zeptal, co zde pohledává. Mladík jen odvětil, že hledá knihu. S tím se ale nájemník nespokojil, zamkl vchodové dveře a přivolal policii. To ještě netušil, jak velkou rybu chytil. Při vyšetřování se totiž ukázalo, že jde o sklepního fantoma, který v Porubě řádil od května letošního roku.

Chytat sklepní zloděje se policii daří


Zloděj měl u sebe štípací kleště, šroubováky, špachtle, pilník, dlátko, svítilny a mnoho dalších věcí patřících ke zlodějskému vybavení. Kriminalisté u něj našli i hračku – napodobeninu policejního odznaku. Zda jej někdy použil, není zatím jasné.

Mladík se specializoval na sklepy, sušárny, kolárny a kočárkárny. V jednom případě vyšplhal na balkon ve druhém patře, odkud vzal kolo, vloupal se také do novinového stánku. „Bral především jízdní kola, cyklistické přilby, vrtačky, brusky, ale i jiné předměty,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že celková škoda byla zatím vyčíslena téměř na sto tisíc korun. Muž je obviněn z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. Hrozí mu až na tři roky vězení. Je podán návrh na uvalení vazby.

V posledních týdnech policisté zadrželi několik sklepních zlodějů. Před necelým měsícem zatkli během akcí Mříž dva zloděje, kteří ukradli čtyřicet kol a spoustu dalších věcí.

„Objasnění tak rozsáhlých sérií předcházejí desítky hodin pečlivě odvedené práce policistů, od počátečního zajištění místa činu a především možných stop přes detailně provedené výslechy osob, nalézání svědků a pátrání po věcech nejen v zastavárnách. Výsledkem nepřetržité práce je pak zjištěné kvantum informací, které kriminalisté analyzují. Vynechána nejsou znalecká zkoumání, operativní způsoby prověřování i techniky,“ řekla Holčáková.