Muž v srpnu letošního roku skončil v nemocnici s vážným bodným poraněním břicha. Čepel kuchyňského nože zasáhla jaterní lalok a další orgány. A aby toho nebylo málo, v té chvíli mu v krvi kolovalo bezmála šest promile alkoholu, což je dávka, která by jiného člověka dokázala zabít. Dotyčný má však tuhý kořínek. Nejenže se během několika týdnů dokázal ze zranění vyléčit, ale ještě se znovu vrátil ke své pijácké zálibě.

Úkolem okresního soudu však nebylo hodnotit jeho sklony k alkoholismu, ale zjistit, jak přišel k bodnému zranění. Obžaloba tvrdí, že mu je způsobil jeho dlouholetý kamarád, sedmačtyřicetiletýMiroslav Jasiok z Bohumína.

Drama se odehrálo 25. srpna letošního roku v bezdomovecké osadě poblíž řeky Ostravice v Ostravě-Přívoze. V osudný den zde pětice lidí bez střechy nad hlavou popíjela víno. Nikdo z nich neměl v krvi méně než tři promile alkoholu. Prim hrál později zraněný bezdomovec s bezmála šesti promile. Muž později uvedl, že ho bodl Jasiok. Zároveň ale sebekriticky dodal, že si za to může tak trochu i sám. Jasioka, který údajně držel v rukou nůž, totiž zbytečně provokoval.

Předvolání je oběti obtížné doručit


Prý jej hecoval přibližně těmito slovy: „O co, že mě nebodneš. Ty to nedokážeš. Já vím, co je to bodnutí. Na to nemáš.“ Možná netušil, že Jasiok má již s podobným útokem své zkušenosti. Následovalo bodnutí, po kterém se oběť zhroutila. Zda ale bude Jasiok, který je souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista, potrestán, není zatím jasné.

Zraněný muž o podrobnostech útoku hovořil ještě v době, kdy policie Jasiokovi nesdělila obvinění. Tyto výpovědi jsou tak procesně nepoužitelné a soud k nim nesmí přihlížet. Záležet bude na tom, zda zraněný muž svá tvrzení zopakuje u hlavního líčení. Zatím se mu však nepodařilo doručit předvolání. Jde totiž o bezdomovce, který se zdržuje na neznámém místě. Údajně je vídáván na vlakovém nádraží v Ostravě-Přívoze. Senát chce vyslechnout i další účastníky bujaré pijatyky. Ani ti však zatím obsílku nepřevzali.

Jasiok jej obžalován z těžkého ublížení na zdraví, na které zákon pamatuje dvou až osmiletým žalářem. Na Jasioka se však jako na zvlášť nebezpečného recidivistu vztahuje vyšší sazba – od šesti let a čtyř měsíců až po dvanáct a půl roku. Samotný Jasiok odmítl, že by kamaráda bodl. „Jsem nevinen!“ prohlásil. Jeho obhájce naznačil, že si bezdomovec mohl zranění způsobit sám při neopatrné opilecké manipulaci s nožem.Hlavní líčení bylo odročeno na prosinec letošního roku.