Pachatele se podařilo zadržet krátce po činu. Všichni skončili na záchytce. Po vystřízlivění je čekalo obvinění ze dvou trestných činů, za které jim hrozí až dva roky vězení.

Incident se odehrál před sedmou hodinou ranní. „Došlo k němu při jízdě autobusem na lince číslo 37 mezi zastávkami Pod Nemocnicí a K Myslivně v Ostravě-Porubě. Mladíci se chovali hlučně již po nastoupení do autobusu na zastávce Bytostav. Později řidič uslyšel ránu a zjistil, že je rozbité boční okno autobusu,“ popsala situaci mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Policie potřebuje svědectví cestujícího


V té chvíli se muž obrátil na pasažéry s dotazem, co se stalo. Následovaly urážky a hrubé nadávky. Vzápětí se na něj výtržníci vrhli. „Útok byl velmi intenzivní. Jednalo se o opakované rány pěstí do obličeje, hlavy i horní části těla. Počet úderů otřesený řidič nestačil počítat, atak trval několik minut,“ doplnila Holčáková.

I přes svá zranění se muž pokusil vandaly zdržet. Mladíkům se však podařilo z autobusu utéct. Svobody si ale dlouho neužili. Přivolaní policisté po nich začali pátrat a po chvíli je zadrželi na ulici 17. listopadu. Výtečníci ve věku18 až19 let putovali na záchytku. Jeden z nich měl v krvi 2,09 promile alkoholu. Výslechu byli schopni až po vystřízlivění v podvečerních hodinách. Policistům řekli, že se vraceli z restaurace. Prohlásili také, že si kvůli silné opilosti nedokáží přesně vybavit, co se v autobuse vlastně stalo. Trojlístek čelí obvinění z trestných činů ublížení na zdraví a poškozování cizí věci, na které zákon pamatuje až dvouletým vězením.

Policie v této souvislosti žádá o pomoc svědka, který v dané době jel výše zmíněným autobusem. S největší pravděpodobností jde o pravidelného pasažéra, který touto linkou cestuje zřejmě do zaměstnání. Nastoupil na zastávce Bytostav a jako vždy se posadil na sedadla za řidičem ve směru jízdy. Kdy vystoupil, není zcela jasné, většinou jezdí na zastávky Pod Nemocnicí nebo na konečnou Koleje VŠB. Jde o muže ve věku kolem pětapadesáti let, vysokého 170 až 175 centimetrů, má prošedivělé, částečně vlnité vlasy. „Žádáme tohoto muže, aby nás kontaktoval na lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně,“ řekla Holčáková s tím, že incident vyšetřují porubští kriminalisté, kteří mají telefonní číslo 974 727 501.

Sprejera šofér zadržel


Podobné případy, kdy někdo napadne řidiče ostravského dopravního podniku, jsou naštěstí zcela výjimečné. „V poslední době jsme se s něčím takovým nesetkali, až nyní,“ potvrdil mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht, podle kterého násilníci k rozbití okna použili bezpečnostní kladívko. „Vandalové způsobili na moderním nízkopodlažním autobusu škodu za zhruba deset tisíc korun. Délka pracovní neschopnosti našeho řidiče není ještě známa,“ řekl Albrecht.

Před několika lety byl shodou okolní ve stejné lokalitě napaden jiný řidič autobusu. Stalo se tak poté,co napomenul devatenáctiletého mladíka, který černou barvou popsal interiér. Sprejer místo omluvy začal muže bít. Způsobil mu lehčí zranění – podlitiny v obličeji a zhmoždění žeber. Autobusák ho přesto dokázal zadržet a předat policii.