Škoda činí 110 tisíc korun. Po nepoctivci i schodolezu značky Altech mobility nyní pátrají kriminalisté. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin krádeže, za který lze uložit až tři roky vězení.

„Nechápu, jak někdo mohl něco takového udělat. Nemám pro to jiný výraz než hyenismus,“ řekla čtyřiašedesátiletá Věra Bialasová, pro kterou je schodolez jedinou možností, jak se na invalidním vozíku dostat z věžového domu. „Výtahem sjedu do přízemí, ale pak je tam několik schodů, které jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou. Tu mi pomáhá zdolat právě schodolez. Vůbec netuším, co teď budeme dělat. Asi mi nezbude nic jiného než zůstat v posteli,“ prohlásila se slzami v očích Bialasová.

Manželé se spoléhají na pojistku


Její o tři roky starší manžel Alfons Bialas se podivoval zejména nad tím, že v kočárkárně zůstala drahá kola. „Ten zloděj si jich vůbec nevšímal. Vzal pouze schodolez. Je ale pravděpodobné, že nebyl sám. Někdo mu musel pomáhat. Ten schodolez je celkem těžký a neforemný. Určitě byli nejméně dva,“ řekl Bialas. Možnost, že by někdo schodolez ukradl na objednávku, Bialas odmítl. „Neumím si představit, že by si nějaký invalida něco takového objednal. To určitě ne!“ prohlásil kategoricky Bialas.

Podle něj mají zločin na svědomí lidé, kteří zřejmě nikdy předtímtoto zařízeníneviděli. „Vnikli do kočárkárny, kde kromě kol zahlédli i schodolez. Možná si mysleli, že je to nějaký speciální dopravní prostředek, který se jim podaří výhodně zpeněžit. A tak ho vzali,“ nastínil jednu z verzí Bialas, který nyní řeší zásadní problém – kde vzít peníze na novou pomůcku. „Máme sice bytovou pojistku, která se vztahuje i na sklepní prostory. I samotný dům je pojištěný, ale mám obavy, aby to stačilo,“ pokrčil rameny Bialas s tím, že koupi schodolezu před zhruba šesti roky financovala zdravotní pojišťovna.

Policie prochází zastavárny


„Netuším, co si bez tohoto zařízení počneme. Do přízemí se výtahem dostaneme bez problémů. Ale co dál? Je tu sice možnost vozík i s manželkou po schodech snést. Tím se ale ničí, navíc je zapotřebí dvou dalších lidí. Já sám už tolik sil nemám, bojím se, že bych ten vozík neudržel. Následky by pak mohly být tragické,“ posteskl si Bialas.

Kde schodolez skončil, není zatím jasné. Policisté již začali prověřovat zastavárny, ve kterých by se zloději mohli pokusitpomůcku prodat. Kriminalisté již před časem v jedné z ostravských zastaváren našli invalidní vozík, který zloděj ukradl v chodbě jednoho z domů.