Výjimečný trest padl za smrt erosenky

Ke dvaceti rokům žaláře byl v lednu odsouzen třicetiletý Bronislav Zotyka z Ostravy. Senát mu v lednu uložil výjimečný dvacetiletý trest za brutální vraždu pětadvacetileté prostitutky. Ke zločinu došlo v červnu loňského roku v domě na ulici Hornické v Ostravě.

Zotyka si v nočních hodinách telefonicky objednal eskortní erotickou službu do svého bytu. S erosenkou, která za ním přijela, si užil orální i klasický sex. Na závěr ji požádal o anální styk. Když odmítla, vrhl se na ni. Kladivem ji nejméně šestkrát udeřil do hlavy. Tělo zabalil do pytle a odnesl do sklepa. Po třech dnech mrtvolu naložil do vypůjčeného vozidla a pohodil u lesíka poblíž Horní Suché.


Narkoman ubil činkou přítelkyni

13roků stráví za mřížemi třiadvacetiletý dosud netrestaný Marek Pliska z Petrovic u Karviné. V lednu o tom rozhodl ostravský krajský soud. Mladík v červnu loňského roku v domě svých rodičů ubil kovovou činkou o rok mladší přítelkyni. Stalo se tak poté, co pod vlivem drog prožili noc plnou vášní. Nad ránem ji nejméně dvakrát udeřil do hlavy deset kilogramů vážící činkou. Dívka na místě zemřela. Pliska tělo ukryl v úložném prostoru své válendy. Mrtvolu až po dvou dnech našli rodiče vraha.


Vrah dostal trest za smrt režiséra Medúzy

12a půl roku vězení za vraždu pětačtyřicetiletého ostravského televizního režiséra Aleše Hermana. Takový trest si v březnu vyslechl devatenáctiletý Vladimír Janoušek z Ostravy. Aleš Herman, který mimo jiné režíroval známý hudební televizní pořad Medúza, potkal Janouška koncem srpna loňského roku v Ostravě-Zábřehu. Nikdy předtím se s největší pravděpodobností neviděli. Společně popíjeli v restauraci, co bylo dál, ví pouze vrah.

Podle jeho výpovědí jej Herman vyzval, aby šel za ním, že mu něco ukáže. Janoušek se ho zeptal, zda náhodou není homosexuál. Herman na to údajně reagoval tím, že do mladíka dvakrát strčil. Janoušek jej vzápětí brutálně napadl.


Gambler pobodal ženu

Čtrnáctiletý trest si v březnu vyslechl devatenáctiletý Marek Illík z Hradce nad Moravicí na Opavsku. Soud jej uznal vinným z pokusu o vraždu třiapadesátileté ženy. Illík ji přepadl 13. července loňského roku na ulici v Hradci nad Moravicí. Vybral si ji zcela náhodou, potřeboval totiž peníze na automaty a alkohol. Ženu nejprve bil pěstmi, poté vytáhl nůž s čepelí dlouhou dvacet centimetrů. Ten mu však během potyčky vypadl na zem. Muž jej zvedl a ženu třikrát bodl do zad nožem. Zraněná oběť mu ve strachu o život odevzdala peněženku. Žena přežila jen zázrakem, má však trvalé zdravotní problémy.


Kokainový pašerák si odsedíjedenáct let

Jedenáctiletý trest uložil v dubnu krajský soud kokainovému pašerákovi – čtyřiačtyřice­tiletému Igoru Cydrichovi z Frýdku-Místku. Podle senátu byl napojený na mezinárodní drogový gang, který ze zemí Latinské Ameriky pašoval do Evropy kokain. Cydrich působil jako „česká spojka“. Měl převzít téměř sedm kilogramů kokainu. Při přebírání jedné ze zásilek jej však zatkla policie.

Žalobce tvrdí, že v letech 2006 a 2007 poslal s dalšími nezjištěnými lidmi z Venezuely, Panamy a Ekvádoru do České republiky směsi kokainu z těchto zemí. Drogu mimo jiné ukryli v dřevěných soškách nebo v baleních s nápoji.


Za střelbu ve Venuši padločtrnáct let

Ke14 rokům vězení byl v červnu odsouzen čtyřicetiletý Muharrem Fejzullahu z Kosova. Za mříže se dostal kvůli pistolnickému dramatu, které se před více než osmi lety odehrálo v ostravském baru Venuše. Fejzullahu, který žil několik let v Ostravě, po malicherné hádce zastřelil jednoho Ukrajince a dalšího vážně zranil. Po činu utekl a následující roky se ukrýval na různých místech. Mezitím jej soud v roce 2003 odsoudil v nepřítomnosti ke14 rokům žaláře. Fejzullahu si však dále užíval svobody. Později byl zadržen ve Švédsku. V novém procesu jej krajský soud znovu poslal na14 let za mříže.


Devět let soud udělil za loupež a zničený život

Rčení „do roka a do dne“ se potvrdilo v případu šestatřicetiletého Alana Koláře z Frýdku-Místku, který loni 1. září s nožem v ruce přepadl hernu ve Frýdku-Místku. Přesně rok od této událostí ho soud 1. září 2009 poslal na devět let za mříže. Kolář se v baru zmocnil více než85 tisíc korun. Během přepadení řízl do tváře servírku, která se mu postavila na odpor. Samotná řezná rána se během několika týdnů zahojila, podstatně horší však byly psychické následky. Dvaapadesátiletá žena utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli které jí byl přiznán plný invalidní důchod. Podle znalců se u ní projevily podobné symptomy jako u válečných veteránů nasazených v Perském zálivu nebo sloužících v mírových misích. Žena se léčí dodnes a následky si zřejmě ponese po celý život.


Šťastné devítky přinesly osvobození

Zatímco astrologové a numerologové nebyli devítkami spojenými s magickým datem 9. 9. 2009 nijak nadšeni a spíše předpovídali problémy, jednatřicetiletá Žaneta Cieśloková z Bohumína na ně nedá dopustit. Ve středu 9. 9. 2009 přesně v 9 hodin dopoledne ji krajský soud zbavil hrozby až patnáctiletého žaláře. Cieśloková byla totiž obžalována z pokusu o vraždu svého manžela, kterého chtěla otrávit více než stovkou medikamentů vsypaných do vína. Na tento čin pamatuje zákon10 až15 roky žaláře. Soud ale nakonec dospěl k závěru, že se jednalo pouze o pokus o lehčí ublížení na zdraví, a Cieślokové vyměřil jen roční podmíněný trest s odkladem na zkušební lhůtu dvou let.

Drama se odehrálo v září loňského roku v Bohumíně. Cieśloková kvůli rodinným neshodám vsypala svému manželovi do vína desítky různých léků. Muž si ale podle obžaloby všiml podezřelých usazenin ve sklenici a otrávené víno odmítl vypít. Znalci však uvedli, že mu ani po konzumaci žádné vážnější problémy nehrozily.


Vietnamec zabil domnělého zloděje

Deset a půl roku stráví za mřížemi čtyřiatřicetiletý Vietnamec Anh Tuan Tran, který v březnu letošního roku v Ostravě-Hrabové zabil domnělého zloděje. Rozsudek vynesl v říjnu Krajský soud v Ostravě, který Vietnamce uznal vinným z vraždy. Vietnamce navíc po odpykání trestu čeká desetileté vyhoštění. Tran se domníval, že dotyčný krade na pozemku jeho kamaráda-krajana, který zde stavěl dům. Po dostižení začal muže bodat masivním loveckým nožem. Nejprve mu zasadil čtyři rány, které však nezpůsobily vážnější poranění. Poslední bodnutí, směřující do hýždí, již bylo smrtelné. Čepel totiž pronikla až do dutiny břišní. Muž zemřel na vykrvácení.


Zvrhlík utekl bez kalhot

K šesti rokům vězení a ústavní sexuologické léčbě byl v prosinci odsouzen Pavel Stojka z Ostravy, který v červenci letošního roku v Ostravě brutálně znásilnil sedmnáctiletou dívku. Vypátrat a usvědčit se jej podařilo pomocí občanského průkazu, který s kalhotami nechal na místě činu. Stojka si osudného dne krátce před půlnocí vyhlédl oběť procházející městskou částí Ostrava-Zábřeh. Zezadu ji chytil za ruku, strhl na zem a táhl několik metrů po trávníku do blízkého křoví mezi domy. Útočník ji udeřil do obličeje a škrtil. Pak ji částečně znehybnil tím, že jí přes hlavu přetáhl svetr. Opakovaně jí přitom vyhrožoval zabitím, pokud nepřestane křičet. Nakonec z ní strhl oblečení a znásilnil ji. V dalším běsnění mu zabránili dva muži, kteří uslyšeli dívčin zoufalý křik. Okamžitě přiběhli na místo. Zvrhlíkovi, obnaženému od pasu dolů, se mezitím podařilo utéct. Nechal však po sobě důležitou stopu – kalhoty s občanským průkazem.