Jednalo se o vymyšlenou loupež, na níž se podíleli hned tři lidé z herny – majitel, bývalý provozní a zaměstnanec. Chtěli tak zakrýt manko a zároveň si trochu „přilepšit“. Vše měli na první pohled perfektně připraveno.

Samotný zločin se měl odehrát 20. října nedlouho po půlnoci. Policii kontaktoval pětatřicetiletý zaměstnanec, který oznámil, že se stal obětí loupežného přepadení. Neznámý návštěvník jej po příchodu do herny požádal o cigarety. Když mu je obsluha předávala, vytáhl pistoli a číšníkovi přikázal, aby mu dal všechny peníze. Barman mu ve strachu o svůj život odevzdal 15 tisíc korun z číšnického fleku a poté i 280 tisíc korun ukrytých v trezoru pod pultem. „Pachatel měl peníze uložit do černé tašky a odejít z místa činu pryč. Zaměstnanec herny popsal muže i zbraň, kterou na něj mířil,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že policisté po násilníkovi začali intenzivně pátrat.

O podvodu věděli další lidé


Ochránci zákona postupně vyslechli řadu osob, mezi nimi i majitele herny a bývalého provozního, kteří společně s údajnou obětí vyrukovali s následující verzí: uvedenou částku měl třicetiletému majiteli herny předat bývalý provozní. Stalo se tak v blíže nespecifikovaném vozidle taxislužby. Hotovost pak vlastník uložil do trezoru v herně a převzetí finanční částky si nechal stvrdit podpisem zaměstnance – budoucí oběti. Policisté však odhalili řadu nesrovnalostí. Jednotliví aktéři navíc své výpovědi několikrát změnili.

„Policisté zjistili další svědky, kteří potvrdili odlišná fakta než ta, jež uvedl oznamovatel. Policisté také nasadili všechny své síly k tomu, aby našli taxikáře, v jehož vozidle se údajná transakce měla odehrát. „Tři zúčastnění nepředpokládali, že policisté naleznou řidiče předmětného taxíku. Informace k vozidlu byly totiž velmi obecné,“ dodala Holčáková. K objasnění případu přispělo i to, že se jeden z aktérů se svým plánem svěřil i dalším lidem, které policie identifikovala a vyslechla.

Aktérům hrozí pokuta


„Fingované přepadení herny mělo pomoci zakrýt dluh, který během září a října loňského roku vytvořil původní provozní spolu se svým bratrem. K tomuto účelu instalovali trezor a peníze v něm uložené pojistili. Zúčastnění původně předpokládali, že po loupeži dojde k vyplacení peněz pojišťovnou. Tím by se pokryly dluhy a zbylé peníze by představovaly jejich zisk,“ dodala Holčáková. Muže nyní čeká přestupkové řízení týkající se křivého vysvětlení. Hrozí jim až padesát tisíc korun pokuty.

Z policejních statistik vyplývá, že zhruba každá desátá loupež je vymyšlená. „Motivy jsou různé – stejně jako v tomto případě zakrytí dluhu, prohra finanční částky, ztráta peněz či osobních věcí nebo třeba jen pozdní příchod domů. Policisté prověřující vymyšlený trestný čin se však logicky nemohli v té době věnovat trestným činům skutečným,“ uzavřela Holčáková.