VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyjednávači: O úspěchu akce rozhoduje detail

Ostrava- V loňském roce ještě tým severomoravských vyjednávačů vyjížděl v rámci republiky nejčastěji. Policisté se účastnili22 akcí. Byly dny, kdy byli vyjednávači přivoláni i ke třem akcím najednou.

23.1.2010
SDÍLEJ:

Koordinátor severomoravských policejních vyjednávačů Štěpán Klen a členka týmu Ludmila Válková na tiskové besedě.Foto: DENÍK/Břetislav Lapisz

Tým vyjednávačů tvoří v Moravskoslezském kraji 11 policistů. Jejich úkolem je zachraňovat lidské životy a pomáhat v krizových situacích, jakými jsou nejen třeba nahlášené sebevraždy, ale i řada dalších případů. O jejich úspěšnosti svědčí to, že loni se vyjednávání podařilo dovést ke šťastnému konci ve všech případech. O rok dříve jeli vyjednávači k25 případům, z nichž jen jeden neskončil úspěšně.

„Ten člověk se na svůj čin předem důkladně připravil. Měl i černý oblek a dokonce se omluvil i vyjednávači. Byl rozhodnut svůj život ukončit,“ vysvětlil krajský koordinátor moravskoslezských vyjednavačů, komisař zásahové jednotky Štěpán Klen. Jak dodal, vyjednávač není policejní funkce, samostatná pozice, ale profesní specializace.

Násilná záchrana nemívá smysl


„Policisté z našeho týmu pracují běžně na svých úkolech, kdykoliv ale musejí být připraveni na to, že budou muset vyjíždět k případu. Činnost vyjednávačů se zaměřuje na sebevraždy, takzvané barikádové situace, braní rukojmí, rizikové zatýkání, extrémní formy domácího násilí i nepokoje a vzpoury ve věznicích,“ upřesnil Klen.

Mezi základní předpoklady pro výkon specializace vyjednávačů patří podle něj zejména emoční zralost, pohotové a variabilní myšlení, schopnost přesvědčovat, vzbuzovat důvěru a naslouchat druhým, verbální obratnost a schopnost mluvit s lidmi různého postavení a vzdělání.

„Ze sebemenšího konfliktu může vzniknout životy ohrožující situace. Mnoho lidí třeba zaměňuje sebevraha za osobu, která je duševně nemocná. Většinou tomu tak není. Může jít o osobu intoxikovanou alkoholem, léky či drogami, osobu v krizi, ale třeba i opravdu duševně nemocného člověka. Záchrana osoby za každou cenu není mimo případ hrozby rizik z prodlení na místě. Strhávání, zalehávání a podobné přístupy osobu v krizi v jeho stavu nepodpoří, ale naopak mu ublíží. Pokud je navíc po násilné záchraně osoba ještě krátkodobě umístěna na psychiatrické oddělení, odkud je vzápětí propuštěna, pak si domyslíte možnost pokračování,“ uvedl dále šéf moravskoslezských policejních vyjednávačů.

Případy z loňského roku

* Mezi nejnáročnější patří případ, kdy muž zastřelil svou přítelkyni a pak se skrýval v členitém horském terénu s množstvím skrýší v břidlicových jámách. Nakonec se po telefonickém vyjednávání vzdal a zadržela ho zásahová jednotka.

* Ohrožování zbraní a střelba vázala vyjednávače i na akci, kdy muž střílel po svém synovi. Tomu se podařilo uprchnout. Následovalo vyjednávání. Muž byl bývalý voják a výkonnostní střelec. Nakonec se vzdal.

Autor: Břetislav Lapisz

23.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Moravskoslezský kraj byl s 13,87 procenty všech hlasů pro SPD nejúspěšnějším volebním regionem v ČR.

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení