První již více než dva roky působí v prostorách služebny v Ostravě-Hrabůvce, druhé vzniklo v březnu loňského roku ve středu Ostravy.

„Občané se mohou na strážníky obracet se svými dotazy, náměty a žádostmi týkajícími se veřejného pořádku, prevence kriminality a bezpečí v našem městě. Centra slouží i jako poradna. Jsou zde kontakty na krizová centra, azylové domy a intervenční centra,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová. Obě centra loni oslovilo více než700 lidí, ať již osobně, telefonicky nebo prostřednictvím elektronické pošty.

Mezi volajícími byla například žena mající obavy ze svého exmanžela, s nímž musela po rozvodu žít ve společném bytě. „Z telefonátu bylo zřejmé, že je rozrušená, nervózní a velice úzkostlivá. Strážník ji uklidnil a přesvědčil k osobní návštěvě,“ uvedla Zychová s tím, že dotyčná druhý den skutečně přišla. Ochránci zákona se pak svěřila se svými problémy. Hovořila o někdejším choti, který holduje alkoholu a hracím automatům. Žena věděla, že má obrovské dluhy. Bála se, že přijdou exekutoři a zabaví i její majetek.

Školáci se umoudřili


„Strážník ženě domluvil schůzku v bezplatné právní poradně pro občany a v psychologické poradně charitativní organizace. Doporučil jí také, aby neprodleně podnikla kroky k odhlášení manžela ze společného trvalého bydliště. Ženě se dostalo i mnoho dalších cenných rad. Domů pak odcházela viditelně spokojenější a klidnější,“ řekla Zychová.

Na centrum prevence se obrátilo i vedení jedné z ostravských škol, kde se mezi žáky objevila šikana. Školáci se také nevhodně chovali k pedagogům, někteří běžně kouřili a pili alkohol. „Ve škole jsme uspořádali několik besed zaměřených právě na ty největší problémy. Strážníci s dětmi hovořili a vysvětlovali jim, jaké důsledky by takové jednání mohlo mít. Potěšující bylo zjištění, že situace na škole se poté výrazně zlepšila.

Centrum prevence navštívil také starší manželský pár. Přišel se poradit, jak má řešit dlouhodobé konflikty a spory se svým sousedem. Mladý muž jim dělal naschvály, nadával jim a staršího muže dokonce jednou napadl. Případ sice vyšetřovala státní policie, ani poté však nedošlo ke zlepšení. „Strážník manželům vysvětlil kompetence městské policie, doporučil jim při jakémkoliv konfliktu ihned přivolat policisty nebo strážníky. Poradil jim také oslovit Sdružení na ochranu nájemníků,“ doplnila Zychová.

Žena měla strach ze msty


Strážníci v centru prevence řešili i případ důchodkyně, která pečovala o svého mentálně postiženého vnuka. Ten ji v důsledku postupující psychické nemoci začal ohrožovat. Žena měla obavy o své zdraví, současně ale chtěla o vnuka dále pečovat. „Strážník kontaktoval příslušnou sociální pracovnici, která o situaci v rodině sice věděla, avšak informace o napadání staré ženy pro ni byla nová. Přislíbila okamžitou pomoc,“ řekla Zychová.

Na centrum prevence se obrátila i žena, která se stala obětí trestného činu. Nyní byla předvolána k soudu, kde měla zopakovat své svědectví, díky kterému se zločince podařilo usvědčit. Měla strach, že se jí dotyčný může později mstít. Obávala se také, že bude propuštěn z vazby a najde si ji. Strážník ženě domluvil schůzku s policistou, který případ šetřil, doporučil jí také návštěvu Bílého kruhu bezpečí, kde mimo jiné pomáhají obětem trestných činů.

Kontakty na centra prevence:

* ulice A. Kučery 31, Ostrava-Hrabůvka, tel. číslo 595 781 324

* ulice Zámecká 10, Moravská Ostrava, tel. číslo 599 414 180

* e-mailová adresa: prevence@mpostrava.cz