Když čtrnáctiletého chlapce v Ostravě přepadli, zbili a okradli o mobilní telefon dva výrostci, přišel do poradny Bílého kruhu bezpečí i se svými rodiči. Začala je totiž obtěžovat a vyhrožovat jim rodina jednoho z násilníků, které policie polapila. A oni dostali strach.

„Začali si pak říkat, že chlapec neměl telefonovat na ulici a že to vlastně vůbec neměli hlásit policii. Lidé by se ale neměli takhle zaleknout,“ říká Julius Kopčanský, vedoucí Bílého kruhu bezpečí v Ostravě.

Když lidé poradnu kontaktují, rázem nejsou na problém sami. V poradně jim odborníci pomohou hledat řešení problému, a to jak po stránce právní, tak i v oblasti vyrovnání se s následky trestného činu. A přitom se jich neptají na jméno, jsou diskrétní a pracují s jejich verzí, i když se může zdát nepravděpodobná.

Lidé bohuželčasto přicházejí pozdě


Ostravská poradna je lidem k dispozici každé úterý a středu od 16 do 18 hodin a také v pátek ve stejný čas – to už ale pouze pro objednané klienty. Počet lidí, kteří ji využívají, roste. „Poslední dobou se na nás začínají lidé obracet hodně telefonem nebo e-mailem. Snažíme se je ale přesvědčit, aby přišli k nám do poradny, protože pomoc po telefonu není tak efektivní,“ tvrdí Kopčanský.

V poradně se jich pak ujmou dva odborníci – právník a psycholog. „Kromě psychické a morální podpory dostanou i řadu praktických rad. Například jim můžeme pomoci se sepsáním žádosti o odškodnění státem. Nebo s náhradou škody u soudu, pokud je známý pachatel. Lidé ale bohužel tu pomoc vyhledají někdy pozdě,“ podotkl Kopčanský. Pokud totiž lidé chtějí o náhradu škody žádat, musejí k soudu přijít připravení a vše musejí mít doloženo. Jinak jim soud odškodnění nemusí přiznat a je čeká velké zklamání.

V poradně v Ostravě se obětem trestných činů věnuje23 dobrovolníků a tým postupně posiluje. Na podzim už to má být26 lidí z řad policistů, právníků, lékařů či advokátů, kteří se této činnosti věnují bez nároku na finanční odměnu. Bílý kruh bezpečí je registrovanou sociální službou, provoz ostravské pobočky finančně podporuje ministerstvo práce a sociálních věcí a Magistrát města Ostravy.

Nonstop telefonní linka Bílého kruhu bezpečí: 257 317 110

Číslo ostravské pobočky: 597 489 204

Mobilní číslo: 731 306 411 (dostupné pouze v provozní době pobočky)

E-mail: bkb.ostrava@bkb.cz

Web: www.bkb.cz

Poradna sídlí na adrese: 28. října 124 (v Domě kultury města Ostravy)


>> Evropský den obětí

22. února to bude20 let,co ministr vnitra Velké Británie podepsal Chartu práv obětí kriminality. Ten den se slaví jako Evropský den obětí kriminality. Organizace, které se obětem trestných činů věnují, využívají této příležitosti k upozornění na problematiku a prezentaci své práce.