Nejprve ji bil pěstmi, poté se chopil nože, který ženěležící bezvládně na podlaze vrazil do zad. Způsobil jí velmi závažná zranění.Mimo jiné ztratila 3,5 litru krve. Přežila jen díky souhře náhod a vysoce kvalifikované lékařské pomoci.

Červenka byl souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista. Vbřeznu 1998 téměř zabil jiného člověka – svou tehdejší havířovskou družku. Také ji mlátil pěstmi, poté do ní kopal a nakonec jí v návalu nepříčetné zuřivosti skákal po hlavě. V roce 1998 mu za to Krajský soud v Ostravě vyměřil 12,5 roku žaláře. Červenka byl z vězení podmínečně propuštěn loni 30. ledna, a to na zkušební dobu pěti let. O několik týdnů později napadl svou novou družku.

Červenka před soudem odmítl, že by chtěl někomu ublížit. Podle jeho verze šlo pouze o nešťastnou náhodu. Přiznal jen, že přítelkyni udeřil kvůli pozdnímu otevření dveří. Poté prý musel sám čelit jejímu útoku. „Chtěl jsem odemknout, ale klíče byly uvnitř. Zvonil jsem, pak jsem začal kopat do dveří,“ vypověděl Červenka. Žena mu prý přes dveře nadávala kvůli jiným ženám. Podezřívala ho, že se s jednou z nich setkal.

Oběť čarovala s výpovědí


„Pak mi otevřela. Byla vzteklá a začala se na mě sápat. Je hodně žárlivá. Dvakrát jsem ji praštil,“ prohlásil Červenka. Podle něj potom družka odešla do kuchyně, z níž se vrátila s nožem v ruce. Následovala další šarvátka, při které se Červenka zmocnil nože. Když ho držel, přítelkyně se na něj zády natlačila tak silně, až přepadli přes postel. „Cítil jsem, že se nabodla,“ řekl Červenka. Samotná družka nejprve uvedla, že ji Červenka zbil a zákeřně bodl. „Ucítila jsem teplo v zádech,“ popsala okamžik, kde jí do zad vrazil kuchyňský nůž s čepelí dlouhou téměř20 centimetrů. V té chvíli ležela na břiše na podlaze.

Později ale výpověď odvolala. Prohlásila, že potyčku vlastně vyprovokovala ona a nešťastnou náhodou se nabodla na nůž. Podle soudu ale nemluvila pravdu. Touto změnou chtěla pomoci svému druhovi, za kterým po svém uzdravení začala chodit do vazební věznice. Jak konstatovali soudní znalci, stále ho milovala a doufala v jeho nápravu. Že se mýlila, poznala až při své poslední návštěvě, kdy ji chytil za ruku a řekl jí, že pokud si najde někoho jiného, pak dotyčného zabije. Během hlavního líčení se žena opět vrátila ke své původní verzi o zákeřném bodnutí.

Červenka stráví ve vězení celkem25 let. K22,5 roku, které mu ve středu uložil krajský soud, jej čeká ještě 2,5 roku z trestu za předchozí vražedný pokus. Červenka se proti verdiktu na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu k vyjádření. Konečné slovo tak připadne Vrchnímu soudu v Olomouci.

Soud podobný případ už řešil


Červenka je známý i svým sebevražedným pokusem z března loňského roku. Krátce po svém zadržení se chtěl zabít v budově Okresního soudu v Ostravě, jenž rozhodoval o uvalení vazby. Červenka se uvnitř objektu snažil skočit ze šestého patra. V tom mu ale eskorta zabránila. „Proto jsou výslechové místnosti až v šestém patře, aby na opatření k zabránění útěku byl dostatek času. Při skoku by nemohl doskočit na jiné patro, ale dopadl by na ozdobnou mříž, která je dole v prvém patře. Velmi pravděpodobně by si tím způsobil vážná zranění. O podobně zoufalý čin se občas někdo pokusí. Je to tak jednou za tři roky. Hlídky ale vždy včas zasáhnou,“ reagoval tehdy na sebevražedný čin mluvčí ostravského okresního soudu Igor Krajdl.

Krajský soud v Ostravě se nedávno zabýval i jiným podobným případem, kdy někdo napadl svou družku jen proto, že mu neotevřela dveře. Před časem poslal za mříže třiatřicetiletého Zdeňka Janíka z Ostravy, který ubil svou přítelkyni, která jej nechala dlouho čekat před jejich bytem. Tragédie se odehrála v červnu loňského roku. Opilému Janíkovi vadilo, že ho družka nepustila do bytu. Když se dostal dovnitř, chytil ji za vlasy a odtáhl do pokoje. Několikrát ji také uhodil do obličeje. Oběť, která si vzápětí lehla do postele, utrpěla otok mozku a později zemřela.

Ve chvíli, kdy umírala, Janík v jejich bytě vařil sekanou svým kamarádům. Stejně jako ostatní se zřejmě domníval, že zranění nebudou až tak závažná, a to i přesto, že jí z úst tekla krev. „Myslel jsem, že spala. Zdálo se nám, že chrápe,“ prohlásil Janík. Když pochopili svůj omyl, zavolali záchrannou službu. Ženě však již nebylo pomoci. Janíka loni v prosinci uznal Krajský soud v Ostravě vinným z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti a poslal jej na11,5 roku do věznice se zvýšenou ostrahou. Odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci mu letos snížil trest o jeden rok, a to s ohledem na platnost nového trestního zákoníku.