Jednalo se o převoz heroinu z České republiky do Švédska a naopak dovoz efedrinu z Balkánu k nám. Na lavicích obžalovaných usedli tři Albánci a dva Češi. Hlavního organizátora – kosovského Albánce Naima Kollčakua – poslal senát na13,5 roku za mříže, jeho komplice – Čecha Romana Polácha – odsoudil ke13 rokům.

Státní zástupce tvrdí, žeprávě tito dva muži se počátkem předloňského roku pokusili do Švédska propašovat téměř čtyři kilogramy heroinu. Kurýra, kterého si najali, však i s heroinem v autě přistihli policisté v Helsingborgu.Dotyčný byl za to ve Švédsku již odsouzen k deseti rokům vězení.

Kollčaku před soudem prohlásil, že je nevinný. Prý se stal obětí komplotu a hry tajné služby. „Nemám s tím nic společného. Je to pomsta agenta z Bezpečnostní a informační služby za to, že jsem s ním odmítl spolupracovat. Tento proces je vykonstruovaný,“ prohlásil při zahájení hlavního líčení Kollčaku.

Přítomni byli jen dva aktéři


Kromě heroinových zločinů seKollčaku a další tři členové gangu zodpovídali iz výroby a distribuce pervitinu u nás a také z pokusu o dovoz efedrinu ze Srbska do České republiky. Všechno měl zajišťovatjeden z obžalovaných – Saša Petkovič, který pobývá ve věznici v Rýnovicích, kde si odpykává desetiletý trest za předchozí zločiny. Akciřídil prostřednictvím mobilního telefonu, který měl ukrytý v cele. Dozorci však později přístroj objevili.

Ke13 rokům vězení byl odsouzen i Čech Radovan Kašík, jenž se podílel na pervitinových transakcích. Za drogové delikty byl již v minulosti odsouzen. Poslední z aktérů vyvázl s podmíněným tříletým trestem, který mu byl odložen na zkušební lhůtu pěti let. Vyhlášení rozsudku se zúčastnili pouze Kollčaku a Polách, ostatní požádali, aby se jednalo v jejich nepřítomnosti. Verdikt zatím nenabyl právní moci.

Případem se nejprve zabýval brněnský krajský soud. Nejvyšší soud ale rozhodl, že se hlavní líčení uskuteční v Ostravě. Důvodem byla skutečnost, že se nejzávažnější zločiny odehrály právě na Ostravsku. Kollčaku byl již dříve za drogy trestán. V roce 2003 jej soud za pašování35 kilogramů heroinu poslal na deset let za mříže. O dva roky později byl Albánci trest snížen na polovinu.