VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: Rodiče Natálky popisovali ohnivé peklo

Ostrava/FOTOGALERIE, DISKUSE/ - Dramatický průběh mělo čtvrteční hlavní líčení s vítkovskými žháři Davidem Vaculíkem, Jaromírem Lukešem, Ivo Műllerem a Václavem Cojocaru, kteří se zodpovídají z útoku na dům romské rodiny z Vítkova na Opavsku. Při něm byla v dubnu loňského roku vážně popálena tehdy dvouletá Natálka.

20.5.2010
SDÍLEJ:

Proces s vítkovskými žháři ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě pokračoval i výslechem rodičů popálené Natálky.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Před soudem vypovídali její rodiče Anna Siváková a Pavel Kudrik. Senát se chystal vyslechnout i svědka – dobrovolného hasiče, který podle některých informací výraznou měrou přispěl k dopadení pachatelů.

Muž měl původně vypovídat již ve středu. Když se ale dozvěděl o zprávách v médiích, která jej označila za klíčového svědka, změnil názor. Požádal soud, aby se nemusel setkat s obžalovanými. Senát mu vyhověl s tím, že výslech překládá na čtvrtek.

Hasič ale ve čtvrtek nečekaně prohlásil, že nebude vypovídat. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že se všichni obžalovaní nacházeli v jiné místnosti propojené zvukem a obrazem. „Mám strach. Obávám se o život svůj a své rodiny,“ vysvětlit muž.

Institut odděleného výslechu pak soud uplatnil také u Anny Sivákové. Ani ona nechtěla svědčit v přítomnosti obžalovaných. Sivákovou do soudní síně doprovodil lékař – psychiatr, jenž usedl do lavice vedle zmocněnců poškozených. Po připomínkách jednoho z obhájců jej předseda senát poslal do sektoru vyhrazeného veřejnosti.

Dědeček: Jste mladí, chápu vás


„Tehdy večer jsme se dívali na televizi. Šla jsem spát kolem desáté. Televize hrála. Probudil mě šílený křik. Myslela jsem, že se mi to zdá. Všude kolem jsem viděla plameny. Hořela polovina místnosti,“ popsala chvíle hrůzy Siváková. Po prvotním úleku začala hledat Natálku. Vzápětí uviděla, jak ji v náruči drží druh a hasí ji dekou. Vzala jsem dceru a vyběhla ven,“ řekla Siváková.

Natálčin otec Pavel Kudrik před soudem uvedl, že ho vzbudily rána a teplo. „Nevím kolik bylo hodin. Nevěděl jsem, co se děje. Viděl jsem, jak Natálka hoří. Nejprve jsem hasil Natálku, pak ji vzala družka a já se staral o další tři dcery, aby se dostaly ven. Na Natálce ještě dýmilo oblečení, tak jsme ho z ní strhli a družka s ní běžela do nemocnice,“ dodal Kudrik, který sám, stejně jako jeho družka, utrpěl popáleniny, které si vyžádaly několikadenní hospitalizaci. Hůře však dopadla Natálka s popáleninami na osmdesáti procentech těla. Další děti vyvázly jen se šokem.

Před soudem vypovídali i Natálčiny prarodiče Vlasta a Václav Malí. Všichni obžalovaní se mohli k jednotlivým výpovědím vyjádřit nebo položit otázky. Vaculík s Lukešem to odmítli. Naopak Műller a Cojocaru tuto možnosti využili. Oba se všem za svůj čin omluvili. „Nikomu jsem nechtěl ublížit,“ řekl dědečkovi malé Natálky Cojocaru. „Jste mladí, já vás chápu, ale od koho jste pochytili to vypalování. To dělalo gestapo,“ odpověděl Malý. Cojocaru se omluvil i otci Natálky. „Chci se omluvit za to, co jsem vám způsobil," řekl Cojocaru Kudrikovi, který po chvilkovém přemýšlení reagoval slovy. „Až Natálka vyroste, ať jí to řeknou sami.“ Hlavní líčení v pátek pokračuje výslechem svědků.

Ke žhářskému zločinu došlo v noci na 19. dubna loňského roku. Do obydlí, v němž se nacházelo pět dospělých a čtyři děti, pravicoví radikálové vhodili tři zápalné lahve. Molotovovy koktejly drželi Vaculík, Műller a Cojocaru. Lukeš, označovaný jako hlavní organizátor, čekal v autě, kterým přijeli. Žalobkyně tvrdí, že žháři svůj čin naplánovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadlo na 20. duben. To ale obžalovaní popřeli. Hrozí jim dvanáct až patnáct let vězení, případně i výjimečný až pětadvacetile­tý trest.

>> ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

13.23 Soud jednání přerušuje do páteční 9. hodiny.

13.22 Műller a Cojocaru se omluvili.„Chci se omluvit za to, co jsem vám způsobil,“ řekl Cojocaru.Kudrik reaguje:„Až Natálka vyroste, řekněte jí to sami.“

13.21 Vstávají všichni obžalovaní. Soud vyzval Kudrika, aby se na ně podíval a řekl, zda někoho předtím neviděl.Kudrik:„Ne.“Vaculík a Lukeš nemají dotazy na svědka.

13.17 Dotazy kladou zmocněnci. Kudrik odpovídá, že požár zcela změnil život celé rodiny.

13.12 Kudrik popisuje, jak se šířil požár.

13.06 Advokát Lukeše Pavel Pěnkava se ptá, jak je možné, že jen Natálka utrpěla tak závažné popáleniny, když hned vedle byly i další děti.Kudrik:„To nevím.“

13.02 Dochází ke slovní roztržce mezi Vaculíkovým obhájcem Petrem Kaustou a zmocněncem Markusem Papem ohledně toho, jak s případem souvisí Kudrikova trestní minulost. Kausta:„Hodně, je to o důvěryhodnosti.“

13.00 Obhájce:„Jste čtrnáctkrát trestán?“Kudrik:„Ano.“

12.52 První reakce, když jsem se probudil, bylo zachránit děti. Popadl jsem deku a začal hasit Natálku.

12.50 Sivák popisuje, kde spali jednotliví členové rodiny.

12.48Ptají se obhájci, dotazy směřují na vybavení pokoje a rozmístění jednotlivých věcí.

12.46Kudrik: „Konflikty se sousedy jsme neměl.“

12.45Kudrik na dotaz soudce odmítl, že by v domě byl sklad kradených věcí.

12.44 Kudrik popisuje své zranění a zhruba šestnáctidenní hospitalizaci.„Zranění je zhojeno, ale pořád na to musím myslet,“řekl.

12.41 Na Natálce ještě dýmilo oblečení, tak jsme ho z ní strhli a družka s ní běžela do nemocnice. Já se věnoval dalším dětem.

12.40„Byl tam zmatek. Venku jsem nikoho cizího nezahlédl.“

12.39 Kudrik: „Vzbudila mě rána a teplo. Nevím, kolik bylo hodin. Nevěděl jsem, co se děje. Hořelo. Viděl jsem, jak Natálka hoří. Nejprve jsem hasil Natálku, pak ji vzala družka a já se staral o další tři dcery, aby se dostaly ven.“

12.38 Kudrik vypovídá o požáru:„Do devíti večer všechny děti spaly. Moje družka šla potom taky spát. Já šel spát po desáté. U nás televize hraje pořád. Usnul jsem.“

12.35 Kudrik nejprve popisuje, ve které části domu s družkou a dětmi bydleli.„Ten domek byl starší, ale udržovaný,“ řekl.

12.34 Kudrik prochází kolem obžalovaných, do tváře jim nepohlédl.

12.33Soud jako svědka předvolává otce Natálky Pavla Kudrika.

12.32 Obhájci se radí se svými klienty.

12.31 Műller a Cojocaru se omluvili za to, co udělali.Siváková odchází. Ozbrojená vězeňská eskorta přivádí do soudní síně všechny čtyři obžalované.

12.30Vaculík a Lukeš z vedlejší místnosti uvádějí, že nemají dotazy.

12.27 Pape:„Jak se změnil váš život?“Siváková:„Náš život se podstatně změnil. Je hrozné, co se stalo.“

12.26 Siváková na dotaz zplnomocněnce poškozených Papeho uvádí, že dětem se věnuje psychiatr.

12.24 Z jednací síně odcházejí obyvatelé osady Bedřiška z Ostravy, kteří jednání po celý den sledovali.

12.18 Siváková k požáru:„Nevěděla jsem, co se stalo. Od mamky jsem až slyšela, že někdo hodil láhve.Matka mi také řekla, že někdo křičel: Cikáni shoříte.“

12.16 Advokát se ptá, proč v místnosti hrála televize, když všichni spali.Siváková:„Děti jsou na to zvyklé.“

12.15Ptá se obhájce Lukeše. Zajímá ho, zda závěsem zakrývali okna.Siváková:„Často ano, ale někdy ne.“

12.14 Obhájce se ptá Sivákové, zda jí někdo vyhrožoval či ji ovlivňoval.Siváková:„Ne.“

12.13 Siváková uvádí, že při požáru tekla voda velmi málo.

12.12Siváková znovu popisuje průběh požáru a to, jak Natálku vynesla ven.

12.09 Žalobkyně na Sivákovou nemá dotazy.Obhájce Vaculíka se ptá na to, zda toho dne před požárem tekla voda.Siváková: „Ano.“

12.08Siváková popisuje vybavení domu.

12.07Soudce ukazuje Sivákové fotografie z domu a žádá ji, aby uvedla, co všechno se uvnitř nacházelo.

12.05 Siváková vypověděla, že utrpěla popáleniny. Léčba již skončila. Nyní je v péči psychiatra.

12.02Siváková: „Nějakou dobu mi trvalo, než jsem ji našla. Slyšela jsem její křik.Druh Natálku hasil dekou. Vyběhla jsem s ní ven.“

12.01Siváková: „Hořela polovina místnosti. Vyskočila jsema začala hledat dceru - Natálku.“

12.00Siváková: „Probudil mě šílený křik. Myslela jsem, že se mi to zdá. Všude kolem sebe jsem viděla plameny.“

11.59Siváková:„Tehdy večer jsme se dívali na televizi. Šla jsem spát kolem desáté. Televize hrála.“

11.58 Siváková začíná popisovat osudný den.

11.55Siváková popisuje dům, ve kterém s rodinou žila.

11.53 Na dotaz soudce, zda bude vypovídat, Siváková uvádí:„Budu se snažit.“Siváková popisuje, že v domě ve Vítkově bydlela od roku 1983.

11.52 Obhájce Vaculíka protestuje proti tomu, aby seděl vedle zmocněnců. Soud lékaře posílá na místa vyhrazená veřejnosti.

11.51 Zmocněnec poškozených Pape přináší k Sivákové židli. Siváková zatím stojí.

11.50 Společně se Sivákovou přichází i její lékař– psychiatr.

11.49 Přichází Siváková. I její výslech probíhá odděleně. Obžalovaní zůstávají v místnosti, která je s jednací síní propojena zvukem a obrazem.

11.48 Soud jako svědka předvolává matku Natálky Annu Sivákovou.

11.47 Žalobkyně Brigita Bilíková zdůraznila, že dobrovolný hasič není klíčovým svědkem.Hasič:„Prostě jsem se tak rozhodl, když tak přečtětě mou výpověď, co je tam, je pravda.“Hasič vychází z jednací síně bočním východem.

11.46 Soudce:„Dejte se do pořádku a zvažte to ještě.“

11.45 Hasič:„V médiích se o mně objevily informace. Mám teď strach.“Soudce:„Vyhrožoval vám někdo, dostal jste výhrůžné dopisy?“Hasič:„Ne, ale mám strach.“

11.44 Hasič:„Po středě jsem se rozhodl, že nebudu vypovídat. Mám strach.“Soudce:„Strach není důvod.“Hasič:„Obávám se o život svůj a své rodiny.“

11.43 Soud jej nyní vyslechne odděleně od obžalovaných. Ti se nacházejí v jiné místnosti, která je s jednacím sálem propojena zvukem a obrazem.

11.42 Před soud bočním vchodem přistupuje důležitý svědek– dobrovolný hasič, který přispěl k odhalení žhářů. Původně měl vypovídat ve středu, na poslední chvíli však požádal soud, aby nemusel svědčit před obžalovanými.

11.37 Hlavní líčení po krátké přestávce pokračuje.

11.18 Soud vyhlásil krátkou přestávku.

11.15 Malý reaguje:„Jste mladí, já vás chápu, ale od koho jste pochytili to vypalování? To dělalo gestapo.“

11.14Cojocaru se také omlouvá.„Nikomu jsem nechtěl ublížit,“ říká.

11.13 Vaculík a Lukeš nemají na Malého dotazy. Műller se omlouvá za to, co udělal.

11.10 Malý:„Když přijdete o všechno…? Někdy se mi o tom zdá, mívám i zlost. Kdysi jsem opravoval různé věci. Ale teď se na to nedokážu soustředit. Když mi někdo něco přinese na opravu, tak mu řeknu, že už to nedělám.“

11.08 Ptá se zmocněnec poškozených Markus Pape, jak požár změnil Malému život.

11.03 Malý popisuje, jak k němu známí a kamarádi vozili různé staré věci, které nechávali i venku.

11.00 Obhájce se ptá Malého, zda měl informace o tom, že Kudrik (otec Natálky) měl na zahradě auta, která rozebíral. Malý odpověděl, že kdysi tam auta byla.

10.58 Obhájce se ptá, jak si vysvětlil, že požár v dceřině místnosti byl podstastně větší než tam, kde spal Malý s manželkou. Malý:„Měli tam sedačku a tak.“

10.57 Ptá se obhájce obžalovaného Lukeše. Zajímá se, kde jak v místnosti hořelo.Malý:„Ten žár asi vyrazil okna.“

10.56Obhájce čte zápis, podle něhož byl Malý trestán i po roce 1989, mimo jiné po roce 2000. Malý reaguje pokrčením rameny.Obhájce se ptá, zda někdo Malému vyhrožoval či jej vydíral. Malý: „Ne.“

10.55 Obhájce:„Je pravda, že jste byl podle rejstříku trestů dvanáctkrát trestán? Malý:„Ano, ale jak říkám, bylo to za Rusáků.“

10.54 Obhájce:„Byl jste někdy trestaný?“Malý:„Jen za komunistů.“

10.53 Obhájce Vaculíka se ptá Malého, zda měl někdy problémy s policií. Malý:„Ne.“

10.52 Malý se vrací k požáru:„Nebyl čas cokoliv vynášet.“

10.48 Malý znovu popisuje dům, ve kterém žili.

10.47 Dotazy kladou obhájci.

10.45 Dotazy klade žalobkyně. Ptá se, zda měli v domě hořlaviny, benzin a podobné látky.Malý:„Jen ředidla, nebylo to žádné velké množství.“

10.41 Malý: „Z pokoje od dcery šel štiplavý dým. Všichni vyběhli ven.“

10.40Malý: „Manželka vyběhla, pak jsem se to snažil hasit sám.“

10.39 Malý:„Hořelo na mně pyžamo.Voda slabě tekla, přitom když jsem přišel domů, tak tekla normálně. Než teď něco nateklo, trvalo to věčnost.“

10.38 Malý:„Probudila mě manželka, že hoří. Viděl jsem takové plameny. Vypadalo to, jako že jsou Vánoce. Zahlédl jsem plameny v oknech.Manželka na to házela vodu.“

10.36 Ten den jsem byl u svých rodičů. Kolem 19 hodin jsem přijel domů. Umyl jsem se, manželka mi udělala kávu a po osmé jsem si šel lehnout. Manželka se dívala na televizi.

10.34 Malý:„Okna od cesty jsme na noc zatemňovali. Měli jsme záclony a tmavěmodré závěsy.“

10.31 Malý popisuje dům, ve kterém rodina bydlela.

10.28 Cojocaru:„Také bych se chtěl omluvit. Kdybych si všiml sebemenšího pohybu v domě, neudělal bych to.“

Jako svědek je předvolán dědeček Natálky Václav Malý. Také on byl v domě, na který žháři zaútočili.

10.27 Vaculík a Lukeš nemají dotazy.Műller:„Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo.“

10.26 Soudce vyzval Malou, aby si prohlédla obžalované.Malá říká, že nikoho z nich neviděla.

10.25 Malá:„Ty vzpomínky se jen tak nedají vymazat z hlavy.Můj manžel je z toho nešťastný.“

10.23 Dotazy kladě zmocněnec Markus Pape. Ptá se Malé, zda rozumí všem slovům, která u soudu zazaněla.Malá:„Ano, rozumím.Cítím se rozrušená, říká.“

10.04 Malá zopakovala, že světlo bylo vidět ve všech oknech.

10.03 Obhájce přečetl dřívější výpověď, podle které světlo z puštěné televize nemuselo být vidět v oknech z cesty. Malá totiž u soudu řekla, že v době útoku měla puštěnou televizi, jejíž odraz je vidět ven ze všech oken.Obhájce:„Proč jste na policii vypověděla něco jiného než teď?“

10.01 Malá odpovídá na dotazy, kde se kdo v osudnou noc nacházel.

10.00 Obhájce:„A za krádeže a úvěrový podvod?“Malá:„Ne.“Otázky pokládá obhájce Lukeše Pavel Pěnkava.

9.59 Obhájce:„Byla jste někdy soudně trestaná?Malá:„Ano, ale jen za maličkosti.“Obhájce se ptá:„Za svádění k pohlavnímu styku a krádeže?“Malá:„Ne.“

9.58 Obhájce se ptá na televize.Malá:„Měli jsmečtyři televize, tři nebočtyři pračky, domácí kino.“

9.57Obhájce se ptá na materiální škody.Malá:„Neměli jsme tam cenné věci.“

9.56 Malá popisuje, jak na Natálce hořely věci. Natálku přinesli dcera s manželem.

9.55 Malá:„Byl tam dým, volala jsem na manžela. Chtěla jsem natočit vodu, otočila jsem kohoutek a nic. Šla jsem do vedlejší místnosti a vnoučata vybíhala ke mně. Odvedla jsem je ven přes cestu. Pak jsem se vracela.“

9.53 Obhájce konstatuje, že se nedočkal odpovědi a pokládá Malé další dotaz, jak vše vnímala.

9.52 Advokát Vaculíka oponuje, že otázku položil on a ještě nedostal odpověď.

9.51 Člen senátu čte původní výpověď, v níž uváděla, že u auta někdo stál a křičel,ve čtvrtekale vypověděla, že auto jelo a z něj někdo křičel.Státní zástupkyně Bilíková chce položit otázku.

9.50 Malá zvyšuje hlas:„Copak na detailech záleží? Oni nám to zapálili!“ Také obhájce zvyšuje hlas:„Ano, na těch detailech záleží. A moc!“

9.49 Obhájce poukazuje na to, že při výpovědi Malá událost poslala trochu jinak.

9.48 Malá:„Oni křičeli, cikáni, shoříte, uhořte nebo něco takového. Podle hlasu byli mladší. Nebyli ode mne daleko, slyšela jsem to,“ reagovala Malá podrážděně na opakované dotazy obhájce.

9.47 Malá:„Ano, nikdy se nám nestalo, aby netekla, až po tom útoku.“ Obhájce:„Slyšela jste přesně, co někdo křičel, nebo jen křik?“

9.46 Dotaz obhájce:„Platili jste někomu někdy nájem?“Malá:„Ne.“ Další dotaz obhájce se týká toho, zda tekla voda před událostí.

9.45„Na katastrálním nám dali nějaké papíry,“ říká Malá.

9.44 Ptá se obhájce Vaculíka Petr Kausta. Zajímá se, jestli má doklad o tom, že její rodině dům přidělil tehdejší národní výbor.

9.38 Malá ve výpovědi uvedla, že když se dostala před dům a viděla ujíždějící auto, zaslechla, jak někdo volá:„Cikáni, shoříte!“

9.37 Malá k požáru uvedla:„Běžela jsem k dceři do pokoje, vnoučata mi bežela naproti, vyvedla jsme je ven.“

9.35 Svědkyně popisuje pokoj.

9.34 Obhájce Vaculíka žádá, aby Malá detailně popsala místnost, kde bydlela.

9.32 „Vedli jsme běžný život, často jsme byli venku. Ve Vítkově mám známé a rodinu. Znám lidi z Vítkova a oni znají mě. Chodím tam nakupovat. Nikdy jsem si nevšimla, že by někdo chodil kolem domku a pozoroval nás,“ řekla.

9.31Malá na dotaz předsedy senátu odpovídá, že den před útokem v domě tekla voda, když ale chtěli hasit, voda netekla (po útoku se objevily informace, že někdo úmyslně zastavil přívod vody).

9.20 Začalo jednání, vypovídá babička Natálky Vlasta Malá.

9.10 Vaculík si ve středustěžoval na bolesti prstu u nohou.Soudce na základě lékařského posudku rozhodl o zamítnutí Vaculíkovy žádosti.

9.09 Vězeňská eskorta přivedla do soudní síně obžalované.Předseda senátu zamítl žádost Vaculíka, aby nemusel být přítomen u čtvrtečního jednání.

9.03 Přišli rodiče Natálky Anna Siváková a Pavel Kudrik.

8.58 Zájem veřejnosti očtvrteční hlavní líčení je velký. Z 20 vyhrazených míst zůstávají volná pouze dvě.„Máme pouze dva poslední lístky,“uvedl příslušník justiční stráže.

8.50 Fotografové a televizní štáby čekají na příchod rodičů Natálky.

8.47 Do justičního paláce přišli také prarodiče Natálky Václav Malý a Vlasta Malá. Také oni byli v době útoku v domě.

8.44 Jako veřejnost se dostavili i obyvatelé osady Bedřiška z Ostravy, ve které před časem došlo také ke známému žhářskému útoku.„Jsme tu pouze jako veřejnost,“ řekli místní Romové.

8.42 Hlavního líčení, které má začít v 9 hodin,se zúčastní i starosta Vítkova Pavel Smolka.„Zajímá mě průběh jednání,“řekl.„S rodinou, která se stala obětí útoku, jsem do osobního kontaktu nepřicházel, nijak zvlášť jsem je neznal. Vím jen, že tam jednou policie řešila nějaký problém,“ dodal Smolka.
Všechny články k vítkovské kauze ČTĚTE ZDE!

Autor: Jaroslav Perdoch

20.5.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Suderova 2037/26, Ostrava - Mariánské Hory, V případě zájmu pište na e-mail., , Náplň práce: Zpracování objednávek, vystavení dodacích listů, administrativní práce , v kancekáři., , Požadujeme: Velmi dobrou orientaci v práci s počítačem (výhoda v programu Dialog). Samostatnost, pečlivost a zodpovědnost., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, poukázky na údržbu oděvu, odměny.. Pracoviště: Email service s.r.o., Suderova, č.p. 2098, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petra Kandlerová, . Věda a výzkum - Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí 20 450 Kč Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí (kromě průmyslové ekologie) Referent/ka pro ochranu přírody a krajiny. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 33750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Krajský úřad v Ostravě - Moravskoslezský kraj, Kontakt: výběrové řízení - oznámení o výběrovém řízení je na adrese www.msk.cz v sekci volná místa, , Přihlášku do výběrového řízení a uvedené materiály je nutné doručit na podatelnu krajského úřadu , do 29. 11. 2018 na adresu: MORAVSKOSLEZSKY KRAJ - KRAJSKÝ ÚŘAD, odbor kancelář ředitele krajského úřadu, oddělení personální, 28. října 117, 702 18 Ostrava v zalepené obálce s označením VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat, s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny. Termín rozhovorů s vybranými uchazeči a časový harmonogram budou uvedeny v pozvánce nebo oznámeny přes e-mail., , VŠ - přírodovědné, ochrana přírody a krajiny, ochrana životního prostředí, zemědělství, ekologie., Uživatelská znalost práce na PC (MS Office, Internet). Praxe v oblasti veřejné správy nebo v oblasti ochrany přírody vítána. Výhodou znalost práce s GINIS a zkouška zvláštní odborné způsobilosti výhodou. Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, adaptabilita, schopnost analytického a koncepčního myšlení, organizační a komunikační schopnosti. Řidičský průkaz skupiny B k řízení referentského motorového vozidla při pracovních cestách., , Požadované doklady: , a) Profesní životopis se zaměřením na popis vykonávaných činností, , b) výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, , c) ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, , d) přihláška.. Pracoviště: Moravskoslezský kraj, krajský úřad, 28. října, č.p. 2771, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Dužíková, +420 595 622 625. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč Řidiči a obsluha lesnických strojů Strojník/ce - Řidič/ka, obsluha stavebních strojů, lesních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Moravská Ostrava, Kontakt e-mailem., , Práce v lesních oborách, na rybnících je vhodná pro milovníky přírody., Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - Vyučení v oboru - opravář/mechanik lesních a zemědělských strojů, zahradník, pěstitel v jiném příbuzném oboru, - ŘP sk. B, C. T s praxí, , Výhodou bude, pokud budete umět:, - Praxe v lesnictví a zahradnictví vítána., - Praxe v obsluze stavebních strojů a strojní průkaz na kolové nakládače - výhodou., - Manuální zručnost, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, bezúhonnost, flexibilita., , Co vám můžeme nabídnout:, - platové ohodnocení dle praxe a zkušeností,, - závodní stravování,, - zaměstnání v kmenovém stavu,, - práci ve stabilní společnosti,, - práce na HPP ve 1 a 2 směnném provozu,, - po zapracování příspěvek k 13. a 14. platu.. Pracoviště: Ostravské opravny a strojírny, s.r.o., Na Valše, č.p. 237, 702 00 Ostrava 2. Informace: Barbora Dostálová, +420 596 172 214. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 90 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/á - recepční. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: OZP, Pracoviště: Varenská 49, Ostrava, Kontakt: pro sjednání osobní schůzky prosím volejte personální oddělení firmy na tel.: 734 798 311 - paní Furmánková nebo zašlete svůj životopis na e-mail: diol@diol.cz. Děkujeme Vám a těšíme se na spolupráci., , Družstvo invalidů s více než 60 letou tradicí a individuálním přístupem ke zdravotně postiženým hledá spolehlivé a odpovědné zaměstnance na pozici pracovník ostrahy recepce pro pracoviště v Moravské Ostravě. Požadujeme čistý trestní rejstřík, zdravotní způsobilost, ostražitost, samostatnost a ochotu pracovat. Praxe na obdobné pozici a certifikát strážného výhodou, nikoliv podmínkou. Předdůchodový věk pro nás není překážkou. Nástup do zaměstnání od 12.12.2018, po dohodě možno i dříve., , Pracovní místa jsou vyhrazena pro pracovníky OZP. Nabízíme Vám zaškolení, díky čemuž získáte práci na hlavní pracovní poměr (pracovní smlouvu vč. odvodů na důchod) na dobu neurčitou. Jedná se o práci na zkrácený pracovní úvazek 30 hod. týdně, denní a noční směny v délce 12 hodin. Za Vaši práci aktuálně nabízíme odměnu ve výši od 90,- Kč/hod. + příplatky za práci na noční směně, o víkendu a ve svátek. Dále máte možnost získat příspěvek za certifikát strážného a pravidelné odměny za dobře odvedenou práci v závislosti na hodnocení vedoucího. Pro pracovníky z větší vzdálenosti možnost příspěvku na dojíždění.. Pracoviště: Diol družstvo, ostrava, Varenská, č.p. 3101, 702 00 Ostrava 2. Informace: Renata Furmánková, +420 734 798 311 8-16hod..

Ilustrační foto.

Pozor na medvěda, varoval ostravický obecní úřad

Ředitel školy vysvětluje rodičům, že má opravdu svázané ruce, může jen posílat hlášení na policii, sociálku… Jako řešení navrhuje tlak na poslance na změnu školského zákona.
2 3

Inkluze v praxi: Ředitel školy prosí o radu, jak dostat nezvedence pryč!

Nový termín! Po prodloužené Rudné se má jezdit v létě 2020

Ledy tají? Jednání Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Moravskoslezského kraje a Dušana Richtára, který dostavbu klíčového tahu roky bojkotuje, prý spějí ke zdárnému konci. Spory mají utichnout do konce roku a pak hurá stavět!

Zákeřný útok zanechá následky do konce života

Když letos na jaře paní Jiřina (70 let) krátce před polednem procházela ulicí Ruskou v Ostravě-Vítkovicích, netušila, že se jí za několik sekund změní život.

Řidiči, pozor! Za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta

Když mají být zapnuté, nesvítí, když jich není zapotřebí, září jako lampionový průvod. Řeč je o mlhovkách, s jejichž používáním má problémy mnoho motoristů. Zejména v tomto období smogu, mlh, deště a očekávaného sněžení jde o otázku více než aktuální.  

V Ostravě startuje cestovatelsko-hudební festival Podzimní Ozvěny

Více než 60 cestopisných přednášek z celého světa, besed, filmů, workshopů a koncertů nabídne již 17. ročník cestovatelsko-hudebního festivalu OZVĚNY, který ve čtvrtek začíná v Ostravě. Několikadenní program uzavře v pondělí 19. listopadu recitál folkové legendy Jaroslava Samsona Lenka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT