Medikamenty distribuoval po celém Moravskoslezském kraji. V rukou policie skončil i jeho polský komplic, který mu farmaceutika obstarával. Na oba soud uvalil vazbu.

Našinec byl zatčen na Karvinsku během společné akce kriminalistů a Celní protidrogové jednotky z Ostravy. Ochránci zákona v jeho autě našli stovky balení léků a také bílou krystalickou látku. Zkouška vzápětí prokázala, že jde o pervitin.

Policisté se případem začali zabývat poté, co získali informace o velkých zásilkách léků z Polska. „Před časem jsme zaznamenali zprávy, že někdo ve velkém dováží z polského příhraničí farmaceutika, ze kterých se u nás následně vyrábí pervitin. Kriminalisté začali okamžitě s rozsáhlým prověřováním, aby zjistili, zda se informace zakládá na pravdě,“ uvedla mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.

Stopy je přivedly až k jedenatřice­tiletému muži z Ostravy, který sám užíval pervitin. Prodejem léků chtěl získat peníze na drogy, navíc si myslel, že tímto způsobem snadno a rychle zbohatne.

V jedné z příhraničních lékáren potkal o rok mladšího Poláka ¬– farmaceutického technika, který se nabídl, že mu léky zajistí.

„Cizinec mu domluvil v různých lékárnách na území Polské republiky nákup velkého množství farmaceutických výrobků, popřípadě mu léky sám nakoupil a předal,“ řekla Štětínská. Ostravák poté léky prodával v Moravskoslezském kraji a okolí. Do České republiky takto během měsíce převezl desítky tisíc tablet. Zpočátku za ně „požadoval jen drogy, později chtěl i peníze. Z medikamentů se daly vyrobit téměř dva kilogramy pervitinu.

„Dvojice se o zisk z prodaných několika tisícovek balení léků rovnocenně rozdělila. Za každou krabičku inkasoval každý z nich přibližně po deseti korunách,“ doplnila Štětínská.

Při vyšetřování se ukázalo, že polský komplic léky zajišťoval i pro další odběratele. „Léčivo obstarával nejen pro muže z Ostravy, ale také pro jiné osoby nejen ze severní, ale také z jižní Moravy, kteří se vzájemně neznali,“ doplnila Štětínská s tím, že cizinec tyto léky někdy i sám vozil do České republiky.

„V několika dalších případech prodal či zprostředkoval prodej celkem 5600 balení léčiv za téměř 420 tisíc korun. Z takového množství bylo možno vyrobit více než 2700 gramů drogy, což je zhruba 13 500 dávek,“ uzavřela Štětínská.

Oba muži čelí obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí jim pět až dvanáct let vězení.

Policisté se při vyšetřování zaměřili také na vařiče pervitinu, kteří léky odebírali. Mimo jiné zadrželi pět mužů z Opavy a Ostravy, mezi nimi i profesionálního vojáka. U zatčení některých z nich asistovala i zásahová jednotka.