Krajský soud v těchto dnech verdikt zrušil a Mayera zprostil obžaloby.

Vinen

Mayer po celou dobu vinu popíral a naopak prohlásil, že sám musel čelit útoku. Okresní soud v Ostravě mu ale neuvěřil a v říjnu loňského roku mu vyměřil třicet měsíců žaláře s podmíněným odkladem na zkušební lhůtu tří let. „Revizor není veřejným činitelem, a nemá tak možnost kohokoliv zadržet,“ prohlásil při zdůvodnění odsuzujícího rozsudku předseda senátu s tím, že jedinou možností je vyzvat černého pasažéra, aby jej následoval například na policejní oddělení nebo počkal na příjezd hlídky. Soud také Mayerovi na tři roky zakázal vykonávat povolání revizora u dopravního podniku.

Odvolání

Mayer se proti verdiktu odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě, který mu dal v těchto dnech zapravdu a obžaloby jej v plném rozsahu zprostil. Rozsudek je pravomocný. Deníku to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová s tím, že odvolací senát měl výhrady ke způsobu, jakým byly hodnoceny důkazy – okresní soud údajně přikládal až nepatřičnou váhu těm, které svědčily o vině obžalovaného, na druhé straně nedostatečně vyhodnotil důkazy v jeho prospěch. Odvolací soud nakonec dospěl k závěru, že obhajobu obžalovaného se nepodařilo bezpečně a věrohodně vyvrátit. Nic na tom nezměnila ani svědectví dvou žen, které se později přihlásily policii a verzi cestujícího potvrdily. „Krajský soud vyhodnotil výpovědi poškozeného a svědkyň jako nevěrohodné, a to vzhledem k celé řadě rozporů,“ řekla Plchotová.

Incident

K incidentu došlo 22. července předloňského roku na tramvajové lince č. 1 mířící do Ostravy-Dubiny. Trojice kontrolorů zjistila, že jeden z cestujících má jízdenku, jejíž platnost skončila před několika minutami. Muž se hájil tím, že uvedenou trasou jezdí běžně a patnáctiminutová jízdenka je zcela dostačující. Problém podle něj nastal tím, že tramvaj musela mít zpoždění. „Řekl jsem jim, že potřebuji vystoupit na zastávce a tam jim ukážu občanku. Oni mi v tom ale bránili. Pak mě žďuchli do sedadla,“ vypověděl pasažér, podle něhož se revizoři chovali velmi nevybíravě. „Snažil jsem se je odstrčit. Pak se začaly rozdávat rány. Nějakou jsem dostal, nějaké jsem i uštědřil. Prostě to byla mela. Všechno to probíhalo velmi rychle,“dodal.

Drama vyvrcholilo ve chvíli, kdy tramvaj dojela na konečnou stanici Dubina-Interspar. Zde se podle obžaloby Mayer vrhl na pasažéra. Nasadil mu kravatu a povalil je na zem. Pak jej přiklekl tak silně, až se muž začal dusit a upadl do mrákotného stavu. Po chvíli dorazili přivolaní policisté.

Bránil se

Mayer před soudem uvedl, že si žádného provinění není vědom. Podle jeho verze odhalený černý pasažér údajně souhlasil s tím, že s revizory pojede dobrovolně až na konečnou zastávku. „Zničehonic mě pak napadl. Nevím, proč to udělal. Možná si chtěl něco dokázat. Třikrát mě udeřil do obličeje, jedna z ran mi roztrhla obočí. Začala mi téct krev. Kolegovi dal hlavičku,“ vypověděl Mayer, který prohlásil, že muž do mrákotného stavu upadl zřejmě proto, že měl něco vypito.

Případ byl zamotaný od samého počátku. Obvinění nejprve čelil černý pasažér. Poté, co se policii přihlásily dvě svědkyně, které podpořily jeho verzi, se v roli stíhaného ocitl Mayer. Po více než dvou letech od tramvajového incidentu byl nyní zproštěn obžaloby. Zda ale případ definitivně končí, není jasné. Mayer by teoreticky mohl podniknout právní kroky vůči těm, kvůli kterým se dostal až před soud.