Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci, který v úterý zamítl Mládkovo odvolání proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě, jenž ho v květnu letošního roku uznal vinným z vraždy. „Odvolání jsme zamítli jako zcela nedůvodné,“ řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Ke zločinu došlo v září loňského roku v Lukášově bytě v Ostravě-Zábřehu. Zdrogovaný Mládek ho v pozdních nočních hodinách ubil nezjištěným předmětem. Znalci konstatovali, že mu zasadil patnáct ran do hlavy, kterou po útoku zakryl dekou. Oběti způsobil smrtelná devastující zranění. Odnesl si herní konzolu s řadou počítačových her, mobilní telefon a peněženku s blíže nezjištěnou hotovostí.

Mládek se u krajského soudu ke zločinu nejprve přiznal. Hájil se však tím, že jednal pod vlivem marihuany, kterou mu Lukáš nabídl. „S drogami jsem neměl žádné zkušenosti. Ukázal mi, jak se to kouří. Po vykouření jsme se smáli. Cítil jsem se uvolněně,“ prohlásil Mládek, který si poté na playstationu zahrál brutální hru. Během ní se údajně zvedl a odešel do vedlejší místnosti, kde u počítače seděl Lukáš. „Nevím, co jsem to udělal. Popadl jsem sošku a Lukáše udeřil do hlavy. Upadl na zem. Ani nevím, kolik těch ran bylo. Vůbec to nechápu,“ vypověděl Mládek. Pitva oběti však ukázala, že Mládek, co se týká původu marihuany, lhal. Lukáš totiž v sobě žádné drogy neměl.

Později Mládek vyrukoval s novou verzí. U Vrchního soudu v Olomouci tvrdil, že vrahem je Lukášův kamarád, kterého však nezná. Prý byl s nimi v bytě a před jeho očima Lukáše zabil. Mládek vypověděl, že se muže bál, a proto splnil všechny jeho příkazy. Dokonce se přiznal i k vraždě, kterou nespáchal.

„Tato obhajoba byla jednoznačně vyvrácena,“ prohlásil Angyalossy s tím, že krajský soud správně rozhodl o právní kvalifikaci i výši trestu. Jak konstatoval Angyalossy, jednalo se o vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem. „Jednání mělo majetkový podtext,“ dodal Angyalossy.

Lidé, kteří Mládka znali, dlouho nemohli uvěřit tomu, že by byl schopen takového činu. Mládek totiž až do tragické události patřil k pohodovým a bezproblémovým lidem. Proti rozsudku vrchního soudu již není odvolání.