Na lavici obžalovaných usedla třiapadesátiletá Dáša Kovaříková z Budišova nad Budišovkou, jež v dubnu letošního roku zabila svého manžela (55 let). Bodla jej kuchyňským nožem s čepelí dlouhou patnáct centimetrů. Stalo se tak poté, co ji v opilosti surově napadl. Žena již v minulosti čelila několika podobným atakům. Po tom posledním se chopila kuchyňského nože. Podle názoru obžaloby se však nejednalo o nutnou obranu. Hrozí jí deset až osmnáct let vězení.

„Moc lituji toho, co se stalo. Nechtěla jsem ho zabít. Bylo to v afektu,“ prohlásila krátce po svém zatčení. V pondělí před soudem využila svého práva a odmítla vypovídat. Soudce proto přečetl její výpovědi z přípravného řízení.

Alkohol

Téměř pětatřicetileté manželství provázely problémy spojené s alkoholem. „Domnívám se, že manžel byl závislý na alkoholu. Nikdy si to ale nepřiznal. Snesl toho hodně. Pil vlastně přes celý den. Hlavně vodku a pivo. Ne že by byl přímo opilý, ale pil pořád. Denně chodil po nálevnách,“ prohlásila obžalovaná s tím, že ke svým známým se choval přátelsky, doma však býval agresivní. V návalech vzteku svou manželku několikrát zbil. „Nebylo to často, tak pětkrát či šestkrát, ale když na mě zvedl ruku, stálo to za to. Udeřil mě většinou pěstí do obličeje. Také mě kopl, to jsem zrovna sbírala střepy a on mě kopl do obličeje,“ vzpomínala Kovaříková. Tento incident začala vyšetřovat i tehdejší Veřejná bezpečnost. Žena však manžela kryla. „Řekla jsem, že jsem upadla a zranění si způsobila sama. Nechtěla jsem, aby měl manžel problémy,“ řekla Kovaříková.

Následovaly však další ataky a zranění. „Podlitiny jsem maskovala make-upem a brýlemi. Naše soužití nebylo dobré. Pití jsem mu vyčítala každý den. Bylo to neúnosné. Když jsem ho prosila, aby nepil, jen mě odbyl,“ řekla Kovaříková.

Útok

Osudného dne šli odpoledne nakupovat. „Poznala jsem, že má zase něco popito,“ řekla Kovaříková. Cestou se stavili na vodku a vinný střik,“ vzpomínala Kovaříková. Při návratu potkali souseda, který je pozval na oslavu svých narozenin. Kovaříková vypila dvě deci vína, manžel slivovici a další alkohol. Po návratu domů usnul, ona se dívala v pokoji na televizi. Po probuzení si začal v kuchyni chystat jídlo. Poté se mu ale udělalo špatně a šel zvracet na toaletu. „Měla jsem vztek a trochu jsem na něho vyjela,“ dodala Kovaříková. Muž po návratu z WC zamířil k ženě, kterou nečekaně udeřil pěstí do obličeje. „Musel ke mně přistoupit zezadu. Udeřil mě, když jsem ležela. Najednou byla tma, nevěděla jsem, co se stalo. Tekla mi z nosu krev, začala jsme tu krev polykat a trochu se dusila,“ řekla Kovaříková.

Vzápětí odběhla do kuchyně, vzala nůž a manžela bodla do ruky. Nůž jí vyklouzl a spadl na zem. Popadla další nůž a znovu jej bodla, tentokrát do dolní části hrudníku. „Bylo to ve vteřině. Ta druhá rána nebyla mířená, ani nevím, kam jsem ho bodla,“ doplnila Kovaříková, která ihned běžela za sousedem–policistou a řekla mu, co se stalo. Zároveň jej poprosila, aby zavolal záchrannou službu.

Manžel však vážným zraněním podlehl. Příčinou smrti bylo zakrvácení do dutiny břišní.

Lítost

„Moc toho lituji. I když byl takový, nechtěla jsem ho zabít. To soužití zase nebylo tak špatné. Nakoupil, uvařil… Stále jsem věřila, že s tím pitím přestane,“ řekla Kovaříková.

Je obžalovaná z vraždy, za kterou jí hrozí deset až osmnáct let vězení. Soud v úterý vyslechne svědky a znalce. Rozsudek by mohl být vynesen ve středu.