Jednání je plánováno do čtvrtku. Rozsudek ale zřejmě nepadne. „Předpokládáme, že tento týden dojde k odročení hlavního líčení, protože se jedna z důležitých znalkyň omluvila. Rozsudek proto zřejmě vyhlášen nebude,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová.

Láhev

V březnu letošního roku do domu romské rodiny vhodili sousedé zápalnou láhev. Molotovův koktejl se naštěstí nerozbil a hořící knot dokázala uhasit dívka, která se probudila. V objektu v té době spalo několik lidí.

Sousedé

Motivem činu byly dlouhodobé sousedské spory. Policie během vyšetřování vyloučila, že by se jednalo o rasistický čin, jak se nedlouho po útoku mezi lidmi z Bedřišky hovořilo.

„Vůbec nás nenapadlo, že by nám to sousedé mohli udělat. Je mi té ženy i líto. Nečekali jsme to. Byly tam mezi námi nějaké hádky, třeba kvůli dětem, nebo půjčování věcí, ale nečekali jsme, že to takhle skončí,“ řekl Dušan Podraný, do jehož domu útočníci láhev vhodili.

Podle Podraného od sousedů nikdy nezazněly rasistické výhrůžky. „Hádky tam byly, ale nic rasistického,“ potvrdil Podraný.

Bez veřejnosti

Jednání probíhá za zavřenými dveřmi, přístupný bude až rozsudek. „Vzhledem k tomu, že jeden z obžalovaných je mladistvý, je podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže jednání neveřejné až na vyhlášení rozsudku,“ vysvětlila Plchotová.

Ne rasismus

Jako žalobkyně vystupuje Brigita Bilíková, která minulý měsíc dosáhla uložení čtyř výjimečných trestů ve známé kauze vítkovských žhářů, kteří byli uznáni vinnými z rasově motivovanému pokusu o vraždu. U Bedřišky se ale o extremistický čin nejedná. „V tomto případě můžu zcela vyloučit rasový motiv, případně jakékoliv vazby obžalovaných na extremistickou scénu,“ prohlásila státní zástupkyně Brigita Bilíková, která stejně jako Plchotová odmítla sdělit, z jakého zločinu je dvojice obžalovaná a jaké tresty jednotlivým aktérům hrozí. „Vzhledem k tomu, že není možné poskytovat jakékoliv informace k případu, protože jeden z obžalovaných je mladistvý, tak nemohu sdělit ani informaci o právní kvalifikaci,“ řekla Plchotová.

Pokus o vraždu

Podle dřívějších informací policie se matka i syn zodpovídají z pokusu o několikanásobnou vraždu. Ženě hrozí až výjimečný trest, mladík by ve vězení mohl strávit pět až deset let.

Všechny články o incidentu v Bedřišce ČTĚTE ZDE!