Čtyřiadvacetiletá žena zavolala ve čtvrtek večer na tísňovou linku 158. Přijela totiž k chatě v jedné z obcí na Ostravsku a našla otevřenou branku, stopy ve sněhu, rozbité dveře. Všimla si také světla v domě a slyšela hudbu.

„Hlídka byla na místě krátce po oznámení. Vzhledem ke zjištěným faktům přivolala na místo také psovoda se služebním psem Ikarem,“ popsala ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Dodala, že pes při průzkumu objektu nalezl v jedné z místností spícího muže, oděného do množství různých svršků. Později policisté zjistili, že oblečení nevítaný host našel v domě, stejně jako několik lahví alkoholu a vína, které vypil.

„Muž jevil známky silné opilosti, nebyl schopen policistům srozumitelně sdělit ani své jméno. Byl zadržen a eskortován k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici. Orientační dechová zkouška, provedená zhruba dvě a půl hodiny po zadržení muže vykázala hodnotu zhruba 2,3 promile alkoholu,“ upřesnila Holčáková.

Po vystřízlivění byl vyslechnut, policisté mu sdělili podezření pro přečiny krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Hrozí mu až dvouleté vězení. Škoda na majetku devětačtyřice­tiletého majitele objektu byla předběžně vyčíslena na šest tisíc korun. Podezřelý se k činu doznal.

Majetkové kriminalitě se daří předcházet také prostřednictvím preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů se sousedními chalupáři. Chatařům lze doporučit obecné zásady bezpečného chování:
Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu.
Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí, poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů
Nesdělujte – nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut.
I případné svědectví je důležitým faktem pro práci policie.
Nebuďte neteční, dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám.
Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Třeba uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
Při podezření ze spáchání krádeže z objektu, dovnitř zásadně nevstupujte, neuklízejte po pachatelích a věc neprodleně oznamte.
Zdroj: PČR, Gabriela Holčáková