K incidentu došlo po půl desáté dopoledne. Policie byla informována o tom, že ve dvorcích poblíž Národní třídy pronásledují tři muži jiného muže. Podle jednoho svědka, který telefonoval na tísňovou linku, měl pronásledovaný po mužích střílet z plynové pistole.

První byli na místě strážníci, kteří hlídkovali v ulicích. "Současně byla na místě i záchranná služba, která začala ošetřovat jednoho zraněného. Lidé strážníkům řekli, že střelec nastoupil na protější straně ulice do autobusu. Hlídka proto autobus zastavila a podezřelého zadržela. Muž nekladl odpor, ale protože byl ozbrojený, postupovali strážníci s použitím donucovacích prostředků, tedy výzev a služebních pout. Ve spolupráci s republikovou policií pak strážníci zajišťovali několik míst, která byla předmětem vyšetřování," řekl šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

Žádný z cestujících zraněn nebyl a autobus pokračoval dál ve své jízdě na Šumbark. (Více informací o dění v autobuse přinesou páteční vydání Havířovského a Karvinského deníku.)

Postřelený muž utrpěl jen lehké zranění. "Jedná se o padesátiletého muže, který utrpěl střelné zranění na noze. Zdravotníci mu poskytli první pomoc přímo na místě a převezli k důkladnějšímu vyšetření a ošetření do havířovské nemocnice," potvrdil Deníku mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Postřelený muž byl ještě před polednem po ošetření v nemocnici na vlastní žádost propuštěn domů.

Jak se ukázalo, nejednalo se o plynovou pistoli, ale o revolver s ostrými náboji. Případ si okamžitě převzala republiková policie.

„Vyšetřování není ani zdaleka ukončeno. Všichni účastníci jsou vyslýcháni. Ani jeden zatím nebyl obviněn. Pokud jde o střelce, je jím sedmapadesátiletý muž. Ten je držitelem zbrojního průkazu a také dotyčnou zbraň držel legálně. S policisty při vyšetřování spolupracuje,“ řekla Deníku karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policisté vyslýchají vedle přímých účastníků také několik dalších svědků. Na místě zajišťovali také stopy. Hlavním předmětem vyšetřování je zjištění, co incidentu se střelbou předcházelo a proč muži ozbrojence pronásledovali.

Někteří lidé popisují, že střelec byl pod vlivem drog. Usuzují tak z jeho chování. V ulicích se měl pohybovat se zbraní v ruce a chovat se nebezpečně. Právě proto ho chtěli tři muži zastavit a předat policii ještě dříve, než někomu ublíží. Muž se ale dal na útěk a při pronásledování po nich střílel.

"Dotyčný nejevil známky opilosti nebo chování pod vlivem omamných látek. K potvrzení byly odebrány vzorky," doplnila informace mluvčí Viačková.

Policie současně nevylučuje, že se muž střelbou bránil útoku ze strany pronásledujících mužů. Agresivně se nechoval ani v autobuse, ani při zatýkání a dalším policejním vyšetřování.

Noc na pátek strávil podezřelý v cele, kde byl k dispozici pro probíhající vyšetřování.

Postřelený muž sice ve čtvrtek odmítl hospitalizaci v havířovské nemocnici, ale v pátek se s bolestmi vrátil.

V diskuzi u tohoto článku lidé uvádějí, že i jeden z pronásledovatelů držel v ruce zbraň. Každé svědectví by pomohlo policistům, kteří tento případ usilovně prošetřují.

V souvislosti se čtvrteční střelbou v Havířově, hledá policie svědky, kteří muže pobíhajícího se zbraní viděli.

Jedná se především o řidiče, kteří projížděli Národní třídou mezi 9:15 a 10. hodinou, zejména řidiče tmavého auta, do kterého se muž pokoušel nastoupit. Policisté žádají o svědectví také starší paní, která informovala média, že v této době cestovala v autobuse.

Lidé mohou volat na telefonní čísla 974 744 338 nebo 974 744 339. K dispozici je také bezplatná linka 158.