Mladíci v prosinci předloňského roku v rozmezí několika dnů přepadli čtyři ženy. Scénář byl stejný. Vybrali si vhodnou oběť, u níž předpokládali, že se nedokáže dostatečně bránit. Přiběhli k ní, zezadu do ní vrazili nebo ji srazili zemi. Z rukou jí vytrhli kabelku a utekli. Celkem získali peníze a věci za zhruba osmnáct tisíc korun. Nechávali si jen hotovost a mobilní telefony, které buď sami používali, nebo je odnesli do zastaváren. Zbytek vyhodili do popelnic.

Násilníci dokázali využít momentu překvapení. Než se šokované ženy vzpamatovaly, byli většinou i s kořistí pryč. V jednom případě však oběti způsobili zranění ruky, které vyžádalo operační zákrok a několikaměsíč­ní léčbu.

Nebýt této události, mladíci by stanuli „pouze“ před Okresním soudem v Ostravě, kde by jim hrozilo od dvou do deseti let vězení. Při těžkém zranění se však trestní sazba zpřísňuje, a to od pěti do dvanácti let. Za této situace spis převzal Krajský soud v Ostravě, který se zabývá závažnými zločiny.

Oběti

Podobné zločiny, kdy pachatelé kvůli kabelkám přepadávají zejména starší ženy, nejsou bohužel nijak výjimečné. V posledních dnech policisté v Moravskoslezském kraji řešili hned několik takových útoků. Některé z nich měly velmi vážné následky. Ne vždy se podařilo pachatele dopadnout.

Brutální loupež se například odehrála v únoru v Ostravě-Hrabůvce. Neznámý mladík přepadl jednašedesátiletou ženu, která se vracela ze zaměstnání. Oslovil ji ve chvíli, když vstupovala do domu, v němž bydlí. Vzápětí ji strhl k zemi.

„Pachatel pak ležící ženu kopal do břicha a hlavy. Snažil se zmocnit její kabelky,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že oběť svůj majetek bránila. O tašku se s útočníkem přetahovala, nerovný souboj ale prohrála. Jiný lupič se v Novém Jičíně vrhl na osmdesátiletou důchodkyni. Nejprve se s ní přetahoval o tašku, poté ji několikrát udeřil pěstí a povalil na zem. Tašku s doklady i penězi vzal a utekl.

Vážné následky

Vzhledem k tomu, že si násilníci vybírají zejména starší lidi, je možnost vážnějšího zranění velmi pravděpodobná. Jak potvrdil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl, důchodci v podobných situacích nedokáží zareagovat jako mladší lidé. Stržení na zem tak může mít závažné důsledky. „U důchodců jsou obranné reflexy pomalejší,“ potvrdil Humpl s tím, že takový člověk se na pád nestihne připravit. „Tito lidé mají křehčí kosti a jsou daleko zranitelnější,“ uzavřel Humpl.

Pomozte při vyšetřování

Důchodkyně skončila v nemocnici
Jeden z nejzávažnějších letošních zločinů, který mají na svědomí strhávači kabelek, se odehrál 10. února letošního roku v Ostravě-Výškovicích. Ve Staňkově ulici před domem číslo 366/18b nezjištěný pachatel přepadl jednaosmdesátiletou ženu. Zezadu ji strhl k zemi a způsobil jí těžké zranění. Bezmocné oběti, která upadla do bezvědomí, vzal kabelku s penězi a věcmi.
Důchodkyni zachránil náhodný svědek. Poskytl jí první pomoc a přivolal záchrannou službu.
„Zraněná byla převezena rychlou záchrannou službou do nemocnice a hospitalizována na specializovaném oddělení. Rozsah zranění není dosud detailně stanoven, její stav je však vážný, do současnosti nebylo možné provést výslech,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Odhozenou kabelku s věcmi našla o den později žena venčící psa v Proskovické ulici. Lupič si odnesl pouze doklady a hotovost ve výši přibližně 500 korun.
Kriminalisté v této souvislosti žádají svědky loupeže, aby jakékoliv informace sdělili na lince 158 nebo kterékoliv policejní služebně.

Za strženou kabelku až dvanáct let vězení, v případě smrti dokonce až osmnáct roků

Ostrava – Na velmi tenkém ledě se pohybují násilníci, kterým se říká strhávači kabelek. Většinou spoléhají na to, že se jediným škubnutím zmocní zavazadla nic netušící oběti. Počítají s tím, že mohou být obviněni jen z krádeže a vyváznou s podmíněným trestem. Pokud ale při zločinu použijí násilí a ženu například srazí k zemi, nebo ji jinak napadnou, jde již o loupež. A zde je sazba podstatně přísnější. V tom lepším případě dva až osm let vězení, v tom horším – když někoho vážně zraní – je trestní sazba od pěti do dvanácti let.

Pokud by oběť dokonce zemřela, lze uložit deset až osmnáct let odnětí svobody.