V kontaktu byli pouze prostřednictvím textových zpráv. Že něco není v pořádku, pochopil až po roce. V té době měl na svém kontě nulu, navíc si vzal několik úvěrů. Není vyloučeno, že dotyčná vůbec neexistuje. Policie případ vyšetřuje jako podvod, za který hrozí až osm let vězení.

Osamělý

„Šestapadesátiletý muž žil od roku 2007 sám v bytě v Ostravě. Jelikož se cítil osamělý, tak si přes SMS zprávu podal inzerát do novin. Na inzerát se mu po pár dnech ozvala žena,“ uvedla Vladimíra Pietraszová z ostravské policie s tím, že také žena použila textovou zprávu. V ní uvedla, jak vypadá, co dělá a jaké jsou její záliby. Zároveň dodala, že ze svého mobilního telefonu nemůže volat, pouze zasílat zprávy.

Po dvou dnech muže znovu kontaktovala. Napsala mu, že by potřebovala půjčit nějaké peníze. Prý vyřizuje dědictví a má zablokované účty. „Přes SMS se domluvili na částce ve výši čtyřiadvacet tisíc korun, kterou údajně potřebovala na soudní odhad,“ řekla Pietraszová. Muž peníze poslal poštovní poukázkou.

Prostředník

V následujících dnech mu přišla děkovná zpráva. „Hned nato se potkal s prostředníkem, který mu ukázal fotku ženy a vyprávěl o dědictví,“ řekla Pietraszová. Důvěřivý muž pohádce o dědictví uvěřil a ženě, kterou nikdy neviděl, dál posílal peníze. Netrvalo dlouho a přišel o všechny své úspory. Ona jej však dále prosila o peníze, které údajně potřebovala na různé věci. Aby jí vyhověl, vzal si zamilovaný Ostravan čtyři úvěry ve výši 525 tisíc korun. Žena slíbila, že mu vše i s úroky vrátí.

Rozjel se za ní

Na konci prázdnin loňského roku se rozhodl, že svou „milou“ z Čech navštíví, aby ji konečně spatřil na vlastní oči a mohl si s ní promluvit o společné budoucnosti.

Poslal jí SMS, v níž požádal o setkání. „Obratem přišla odpověď, že není doma. Po nevydařeném výletě se vrátil zpět domů. Od té doby ho žena nekontaktovala,“ dodala Pietraszová.

Na konci loňského roku jí muž odeslal zoufalou SMS, ve které jí sdělil, že již nemá žádné peníze. Odpovědi se ale nedočkal.

Začátkem letošního roku se znovu pokusil ženou a jejího prostředníka kontaktovat. Ani tentokrát ale neuspěl. Obě telefonní čísla byla nedostupná.

Procitnutí

Teprve tehdy si uvědomil, že se zřejmě stal obětí podvodu. Nakonec se obrátil na policii.

„Do posledního dne věřil, že mu žena, tak jak slibovala, vše i s úroky vrátí,“ uvedla Pietraszová, podle které muž během jednoho roku přišel o více než 1,1 milionu korun.

Policisté podle Pietraszové prověřují číslo, ze kterého přicházely SMS. Zda je tato stopa přivede k podvodníkům, však není jisté. „Apeluji na všechny občany. Nebuďte důvěřiví. Nejprve si vše ověřte a poté až jednejte,“ uzavřela Pietraszová.