Kvůli majetkové trestné činnosti měl sedmadvacetiletý muž nastoupit do vězení. V den D se ale nedostavil. A před policisty se skrýval. Do akce proto nastoupili pátrači. Postupovali detailně, vytipovali i prověřili několik míst. A tento týden byli úspěšní. Celostátně hledaného muže zadrželi v jedné z obcí na Ostravsku.

„Již v minulosti byl muž stíhán za trestný čin nedovoleného ozbrojování. I tentokrát existovala možnost, že muž je ozbrojen. Spolu s kriminalisty proto byla k zákroku na místě připravena rovněž zásahová jednotka,“ popsala mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

Nejprve policisté zajistili okolí domu, aby muž nemohl uprchnout. Pak se museli ještě „vypořádat“ s otcem hledaného muže. Tvrdil jim, že syn není doma a že ho neviděl několik měsíců. Policistům bránil v tom, aby vešli do domu a choval se tak agresivně, až museli použít donucovací prostředky.

Muže pak nalezli policisté v pokoji domu v prvním patře. Schoval se tam pod postel a nechtěl úkryt opustit. „Policisté tak postel nadzvedli, aby muže vyprostili a zadrželi jej. Muž měl na noze sádru. Měl se zranit, když nedávno prchal před policisty a vyskočil z okna,“ řekla Holčáková. Příslušníci zásahové jednotky ho poté eskortovali do věznice. Místo roku a půl mu teď hrozí, že si ve věznici posedí daleko déle. A to až další tři roky. Je totiž podezřelý z dalšího přečinu – maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, protože nenastoupil do věznice.

Sedmadvacetiletý muž není na Ostravsku prvním, který se před policisty schovával pod postelí či v ní. Zločinci to zkouší i v jiných skrýších. Podle vrchní inspektorky, která se na pátrání po těchto lidech specializuje, už celostátně hledané zločince našli například v ledničce, skříni nebo v prostoru dvojitého stropu.

Například právě v úložném prostoru postele našli koncem února sedmapadesátiletého muže, který přišel do tohoto domu krást. Vlezl tam po žebříku. Před tím ještě stihl vypít kalvados a připravit si věci, které chtěl odnést. Loni v létě zase ostravští kriminalisté vypátrali muže v jednom z bytů v Ostravě-Hrabůvce, který byl zalezlý pod různými přikrývkami na podlaze vedle postele. I tento muž měl na svědomí majetkovou trestnou činnost a skončil ve věznici.