Rozbil okno a vzal navigaci. Ve stejné chvíli osádka pomáhala třiaosmdesátileté ženě, kterou v jejím bytě postihly zdravotní potíže. Měla vysoký tlak a stěžovala si na silné bolesti hlavy.

„Záchranáři po příjezdu před dům odešli i se vším potřebným vybavením do bytu k pacientovi, přičemž vozidlo Volkswagen Transporter zůstalo uzamčené na ulici. V době, kdy posádka poskytovala ženě neodkladnou péči, se cynický zloděj vloupal do automobilu,“ uvedl David Holeš, hlavní lékař Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje, s tím, že pachateli muselo být na první pohled jasné, jaké vozidlo vykrádá.

„Jednalo se o zásahový automobil v klasickém žlutém provedení záchranné služby a s majáky. Pobuda tedy jasně věděl, komu vozidlo vykrádá. Rozbil pravé přední okénko automobilu a odcizil nestandardní navigační jednotku s operačním systémem pevně připevněnou na palubní desce,“ dodal Holeš.

Přesná škoda zatím nebyla vyčíslena. Podle Holeše by se mohla pohybovat kolem dvaceti tisíc korun, není však vyloučeno, že bude ještě vyšší. „Automobil musel být pochopitelně dočasně vyřazen z provozu a předán do servisu. V následujících dnech jej nahradí záložní vozidla. Případ vyšetřuje policie. Čin je kvalifikován jako krádež a poškozování cizí věci, za které lze uložit až dva roky vězení.

Během posledních měsíců jde již o čtvrtou krádež navigace ze záchranného vozu. Například v dubnu zloděj vykradl sanitku, jejíž osádka nad ránem pomáhala šestnáctiletému chlapci. Pachateli stačilo deset minut k tomu, aby rozbil boční okénko a vzal navigaci.