Podomní prodej je na území Ostravy zakázán od roku 2013. Často však bývá porušován. Mnozí obchodníci označováni jako „šmejdi“ se navíc chovají agresivně. Jako v případě, kterým se tento týden zabýval Okresní soud v Ostravě. Obžalovaným je čtyřiadvacetiletý muž nabízející prodej elektřiny a plynu. Hrozí mu až šest let žaláře.

Podle státního zástupce letos v březnu srazil autem čtyřiašedesátiletou důchodkyni, která se mu snažila zabránit v odjezdu od domu v Ostravě-Vítkovicích. Žena utrpěla bolestivé poranění nohy. Léčba trvala dva týdny. Obžaloba dále tvrdí, že muž najížděl i na její dceru příslušnici městské policie. Ta sice byla v civilu, prodejce však upozornila na svou profesi. Současně ho vyzvala, aby i s dalším prodejcem energií počkali na příjezd hlídky.

Obchodník popřel, že by vědomě někoho zranil. Prý se snažil pouze odjet, aby se vyhnul uložení pokuty za podomní prodej. „Chtěli jsme s kolegou odjet. Stály tam ale ty ženy. Vystoupil jsem a požádal je, aby odstoupily. Neudělaly to. Sedl jsem zpátky do auta a pokropil je vodou z ostřikovače. Ani to ale nepomohlo,“ vypověděl obžalovaný.

Podle něj došlo ke kolizi nešťastnou náhodou, když uvolnil ruční brzdu a vozidlo popojelo několik centimetrů dozadu. „Ty ženy něco křičely. Obě ale stály. Nikoho jsem neviděl spadnout,“ řekl podomní prodejce. Po incidentu i s kolegou z vozu vystoupil a odešel. K autu se vrátil až později. To již na něj čekali strážníci.

Muž u soudu odmítl, že by se mu mladší z žen představila jako strážnice. Prý něco hovořila o policii, z toho ale nepochopil, že jde o obecni policistku. „Kdyby mi to řekla, choval bych se určitě jinak,“ prohlásil.

VÝHODNÁ NABÍDKA

Drama se odehrálo v ulici Na Obvodu, kam obžalovaný s dalším prodejcem přijel. Zaklepal na dveře ženy, které nabídl dodávku energií. Nájemnice mu na vyžádání přinesla vyúčtování s kódem, který zanesl do systému. Poté přešel k dalšímu bytu s tím, že se za chvíli vrátí. Důchodkyni se vše rozleželo v hlavě a zatelefonovala dceři městské policistce. „Uvědomila jsem si, že jsem asi naletěla. Proto jsem ji volala. Říkala mi, že nemám nic podepisovat,“ prohlásila žena. Dcera dorazila během několika minut. Mužům, kteří v té době stáli před domem, řekla, že porušili zákaz podomního prodeje. Také jim oznámila, že pracuje jako strážnice. „Jasně jsem jim to řekla,“ vypověděla. Později je vyzvala, aby počkali na příjezd městské policie. „Byli arogantní,“ řekla strážnice.

Obchodníci nastoupili do auta. „Chtěli jsme se vyhnout pokutě. Věděli jsme, že podomní prodej je zakázaný,“ prohlásil obžalovaný. Odjet však nemohli. Přední částí parkovali proti zídce, za vozidlem pak stály matka s dcerou.
Státní zástupce tvrdí, že prodejce na ženy najel dvakrát. Při posledním nárazu důchodkyně spadla. „Byl to silný náraz. Spadla jsem na koleno,“ řekla seniorka.

Muž čelí žalobě pro ublížení na zdraví a také násilí proti úřední osobě. V případě uznání viny mu hrozí až šest let vězení. Jednání bylo odročeno.