Své další Vánoce prožije za mřížemi pětatřicetiletý David K. z Ostravy, který by si klidně mohl říkat Alkobomber. V opilosti volává na tísňové linky a vyhrožuje odpálením trhavin v obchodních domech i na dalších veřejných místech. Za šíření poplašné zprávy byl již v minulosti několikrát odsouzen.

Poslední trest si vyslechl v těchto dnech u Okresního soudu v Ostravě, který mu vyměřil dva roky žaláře. Na alkoholu závislý David K. se do problémů dostal letos v červnu. Do půli těla svlečený pouze v legínách a s téměř třemi promile alkoholu v krvi zavolal z veřejné budky na policejní linku. Oznámil, že v hotelovém domě v Ostravě-Zábřehu do hodiny vybuchne bomba.

Evakuováno muselo být více než tři sta lidí. Policisté nic podezřelého nenašli. O hodinu a půl později následoval další telefonát.

Tentokrát mělo explodovat vlakové nádraží v Ostravě-Přívoze. „Já vám tady budu dělat peklo. Ať tam chcípnou ti lidi,“ prohlásil volající. Policie vtipálka zadržela zhruba deset minut po druhém telefonátu.

PŘIZNAL SE

Po dopadení se ke všemu přiznal, poté odmítl vypovídat. Znalci u něj zjistili alkoholickou degradaci osobnosti. Muž prodělal několik protialkoholních léčení, k pití se ale vždy vrátil. Dvouletý verdikt je pravomocný.

Pro Davida K. je to již čtvrtý trest za bombové výhrůžky. V roce 2013 byl odsouzen ke čtrnácti měsícům žaláře, v roce 2015 k šestnácti měsícům vězení a na podzim 2016 dostal osmnáct měsíců za nahlášení bomby v nákupním centru Nová Karolina. Na svobodu se dostal 2. ledna 2018. O půl roku později provedl další hloupost, za kterou nyní přišel trest.

Šance na jeho polepšení je minimální. Dá se tedy předpokládat, že po opuštění žaláře opět zvedne telefon…