Policie dopadla muže (51 let) z Ostravska, který minulou neděli opakovaně vyhrožoval odpálením bomby v nákupních střediscích obchodního řetězce v Moravskoslezském kraji.

Tvrdil, že je terorista a žádal výkupné. Hrozí mu až dvanáct let vězení. Soud ho ve středu dopoledne poslal do vazby.

Podívejte se na video s vyjádřením k případu ředitele Městského ředitelství policie Ostrava Antonína Řezníčka

Video s vyjádřením zástupce ředitele Městského ředitelství policie Ostrava Antonína Řezníčka. | Video: PČR

„Opakovaně telefonoval na tísňové linky 112 a 158. Při hovorech se vydával za příslušníka Islámského státu a vyhrožoval bombovým útokem vůči několika prodejnám jednoho obchodního řetězce v ostravské aglomeraci. Za neuskutečnění výhrůžek požadoval konkrétní plnění – milion amerických dolarů v hotovosti a konkrétní typ dopravního letadla,“ uvedl Jaroslav Ibehej z Národní centrály proti organizovanému zločinu. 

Muž je obviněn ze zvlášť závažného zločinu vyhrožování teroristickým trestným činem, u kterého je sazba od tří do dvanáct let vězení.

ALKOHOL V KRVI 

Jak uvedla Pavla Jiroušková z moravskoslezské policie, pachatele se podařilo dopadnout díky profesionalitě a usilovné práci ostravských policistů.

„Již během anonymních hovorů kriminalisté prověřovali a vyhodnocovali zjištěné informace, které vedly k lokalizaci podezřelé osoby. Na místo byli vysláni policisté oddělení hlídkové služby, kteří muže zadrželi,“ dodala Jiroušková.

Dechová zkouška ukázala, že má v sobě jedno promile alkoholu. Původně byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy, později došlo k překvalifikaci na vyhrožování teroristickým trestným činem. Případ si převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Po výhrůžných telefonátech bylo do akce okamžitě nasazeno na sto policistů, včetně členů speciální pořádkové jednotky a příslušníků Pyrotechnické služby Policie ČR. Nechyběli ani psi vycvičení na vyhledávání výbušnin. Přijatá opatření se dotkla téměř dvacítky obchodů v rámci celého kraje.

„Několik stovek osob muselo být evakuováno a občané neměli možnost vstupu do příslušných obchodů, popřípadě do celých objektů, ve kterých se tyto prodejny nacházely,“ uvedla Jiroušková. Policisté střežili i okolí a přilehlá parkoviště.

Na obviněného muže byl podán návrh na uvalení vazby, kterému Okresní soud v Ostravě ve středu vyhověl.