Letos v únoru bylo všech pět mladíků odsouzeno k poměrně přísným trestům, a to od pěti let a třech měsíců až po sedm a čtvrt roku. Vrchní soud v Olomouci později v rámci odvolacího řízení verdikt zrušil a nařídil nové hlavní líčení. Současně případ přidělil jinému trestnímu senátu, když ten původní označil za podjatý. O důvodech již Deník informoval.

„Cítím se být vinen spácháním skutků, jak je uvedeno v obžalobě a souhlasím s právní kvalifikací,“ prohlásili postupně Lukáš D., Petr H., Martin S. a Lukáš L. Ještě před jejich prohlášením viny státní zástupce Vít Legerský uvedl, že bude navrhovat stejné nepodmíněné tresty jako u předchozího hlavního líčení.

Případ pěti fanoušků Baníku Ostrava se vrací před Krajský soud v Ostravě.
Baníkovci odsouzení za útok na Opavany mají šanci. Případ dostal nový senát

Nyní je však téměř jisté, že svůj požadavek zmírní a soud bude ukládat mírnější tresty. Není dokonce vyloučeno, že u jednoho z fanoušků by mohlo jít o podmíněný trest. Poslední z obžalovaných, Martin Š., vinu odmítl.

Soud jednání odročil na konec ledna, kdy vyslechne všechny obžalované. U čtveřice, která prohlásila vinu, bude poté rozhodováno v rámci samostatného projednávání, kdy se v krátké době očekává vynesení rozsudku. U Martina Š. proběhne klasické hlavní líčení.

Původně na lavici obžalovaných usedlo sedmnáct příznivců Baníku Ostrava. Dvanáct z nich na podzim v roce 2020 uzavřelo se státním zástupcem dohodu o vině a trestu, díky čemuž vyvázli s podmíněnými tresty, pokutami a zákazy vstupu na stadiony. Hrozilo jim přitom pět až dvanáct let vězení.

Fanouška zatkla policie.
Alkohol, vztek, davová psychóza. Baníkovec neudržel nervy na uzdě

K činu došlo na podzim 2018. Baníkovské komando tehdy přepadlo příznivce fotbalového klubu SFC Opava vracející se z utkání svého týmu v Brně. Maskovaní násilníci v obci Březová na Opavsku připravili rafinovanou silniční past, kdy předstírali defekt. Když Opavané ve svém autě zastavili, z dalších ukrytých vozů vyskákali maskovaní násilníci. Zmocnili se klubových věcí rivalů, poškodili jejich vozidlo a uprchli.