Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bedřiška, útoky v Zábřehu... Policejní rok 2010

Ostrava - Moravskoslezští ochránci zákona měli vloňském roce plné ruce práce.Připomeňme si některé ze závažných případů, kterými se museli zabývat.

2.1.2011
SDÍLEJ:

Policisté zatýkají bývalého strážníka, který loupil v přestrojení za mumii.Foto: Policie ČR

Ohnivá Bedřiška

Ostrava – V roce 2010 se několikrát hovořilo o převážně romské osadě Bedřiška v Ostravě-Hulvákách. Nejprve to bylo kvůli březnovému žhářskému útoku, kdy opilí sousedé do domu romské rodiny vhodili zápalnou láhev. Tímto způsobem hodlali vyřešit dlouhodobé spory mezi rodinami. Molotovův koktejl se naštěstí nerozbil, nikdo nebyl zraněn. Zdejší Romové zpočátku hovořili o útoku skinů, to se však nepotvrdilo. Útočníci – sousedka a její syn – byli odsouzeni k podmíněným trestům. Podruhé se Bedřiška dostala na titulní stránky novin kvůli výbuchu a následnému požáru, který na podzim zachvátil jeden z domků. Policisté záhy zjistili, že v domě explodovaly těkavé látky. Jeden člověk byl zraněn. S popáleninami skončil v nemocnici. Vše nasvědčuje tomu, že se v domě vařil pervitin. Vyšetřování ještě není ukončeno.


Vrah svou oběť dlouho mučil

Kopřivnice – Jeden z nejbrutálnějších trestných činů roku 2010 se stal v březnu v Kopřivnici. V jednom bytě panelového domu na sídlišti Sever policisté po příjezdu nalezli zavražděného dvaapadesátiletého muže. Ten neměl mezi obyvateli domu nejlepší pověst. „Několik měsíců neplatil nájem, a navíc si do bytu zval různé lidi, se kterými pak dělali kravál a vyvolávali další problémy,“ zmínil se nájemník, jenž si nepřál uvedení jména.

Jedním z návštěvníků byl i šestačtyřice­tiletý Patrik Vicher. Ten bydlel u oběti vraždy nějakou dobu v pronájmu. Osudný den se s ním Vicher pohádal kvůli penězům. Pak Vicher muže napadl a hodiny jej doslova mučil. Pálil jej zapalovačem a hořícím benzinovým čističem na obličeji a dalších částech těla. Běsnění trvalo od odpoledních hodin do rána následujícího dne. Napadený nad ránem zemřel. Utrpěl mnohočetná zranění. Bezprostřední příčinou smrti bylo poranění plic. Vrahovi hrozí až výjimečný trest.


Polák si chtěl přilepšit k důchodu

Třinec, Frýdek-Místek – Policie se v březnu pochlubila dopadením polského důchodce, jenž nejméně tři roky vykrádal byty na Frýdecku-Místecku. Kriminalistům s jeho dopadením pomohl devatenáctiletý Marek Walach z Třince. Mladík dotyčného pachatele vyrušil zrovna ve chvíli, kdy se vracel ze školy domů. Potom jej pronásledoval s mobilním telefonem v ruce, naváděl na něj policisty, kteří jej za chvíli zatkli. Později se zjistilo, že nešlo o žádnou „malou rybu“, na svědomí měl totiž desítky vyloupených bytů na Frýdecko-Místecku. „Zadržený muž měl u sebe rozlamovač dveří a šroubovák. Dlouho nezapíral a přiznal se, že měl skutečně v úmyslu se do bytu vloupat. Svůj čin zdůvodňoval tím, že pobírá velmi malý důchod. Třinečtí kriminalisté se velmi brzy od svých polských kolegů dověděli, že jednašedesátiletý důchodce z polského Cieszyna byl za takovouto trestnou činnost v Polsku již dvanáctkrát soudně trestán,“ připomenul tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.


Ztracený

Opava – Více než dva měsíce se v okolí Hradce nad Moravicí pátralo po šestatřicetiletém profesionálním vojákovi z opavské posádky Marcelu Janoškovi. Ten se měl v únoru vydat na procházku do okolí Hradce nad Moravicí a už se nevrátil. V pátek 26. března pak oznámil policistům manželský pár chatařů, že při procházce podél řeky Moravice nalezl lidské tělo. Kriminalisté následně vydali zprávu, že se jedná o pohřešovaného vojáka, který zemřel na podchlazení a umrznutí.


Muže ubodal jeho vlastní syn

Odry – Bylo dvacátého dubna, když se na policii obrátila žena, která oznámila, že již dlouho neviděla svého otce z Oder na Novojičínsku. Dva dny po tomto oznámení policisté našli jeho mrtvolu v domě na Pohoři v místní části Oder. Byla zahrabaná pod uhlím.

Jak už to v podobných případech bývá, policisté začali prověřovat nejbližší příbuzné sedmapadesátiletého muže a zakrátko měli pachatele. Tím byl dvaadvacetiletý Martin Kunc, syn zemřelého. Otce ubodal osmnácti ranami nožem s asi patnácticenti­metrovou čepelí.

U soudu mladík uvedl, že motivem jeho nepochopitelného činu byly otcovy výtky, že se často koupe, plýtvá vodou a také elektrickou energií. V den vraždy se v domku s otcem opět pohádal kvůli spotřebě vody. Mnozí lidé, kteří oba aktéry znali, uvedli, že si otec za to, co se stalo, mohl z velké části sám tím, jak se choval k rodině.


Strážník – mumie

Ostrava – Policistům se v květnu podařilo zadržet nebezpečného ozbrojeného lupiče, který – maskován jako mumie – přepadl v roce 2009 GE Money Bank v Ostravě-Zábřehu.

V pobočce si jako rukojmí vzal sedmačtyřicetiletou zákaznici držící v náruči malé dítě – vnučku. Vyděšené babičce přiložil ke krku nůž a zamířil k přepážce. Pod hrozbou, že rukojmím ublíží, se tehdy zmocnil desítek tisíc korun. Lupičem byl bývalý strážník závislý na automatech. Při vyšetřování vyšlo najevo, že má na svědomí celkem čtyři ozbrojená přepadení – třikrát loupil v bance, jednou v herně. U městské policie pracoval jedenáct let. Na loupežné výpravy jezdil na kole.


Táhli ho za autem

Havířov – Mezi nejvýznamnější úspěchy policistů na Karvinsku patří zadržení nebezpečného násilníka Petra Dudiče, který se skrýval po brutálním tažení mladíka na laně za jedoucím automobilem. Datyňský případ se odehrál časně ráno 23. května na rozhraní Šenova, Horních Bludovic a havířovské městské části Dolní Datyně. Tři mladí muži připoutali sedmadvacetiletého muže lanem za nohu a autem ho táhli po silnici, až z něj sedřeli kůži na kost. Zatímco dva podezřelé se policistům podařilo vypátrat poměrně brzy, Dudič se skrýval. V té době byl navíc už rok hledaný kvůli jiné trestné činnosti. Havířovští kriminalisté soustředili všechny své síly na vypátrání stopy, která by je k prchajícímu přivedla. Nasazení se vyplatilo. Policisté získali informace o tom, že by se měl skrývat v hotelovém pokoji v Rožnově pod Radhoštěm.

„Policisté připravili akci, během které podezřelého zadrželi. Využili přitom momentu překvapení, kdy nestačil klást žádný odpor,“ popsala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.


Postavili se muži s granátem

Krnov – K nejzávažnějšímu kriminálnímu případu na Bruntálsku došlo ve čtvrtek 30. září. Muž ozbrojený pistolí a granáty přepadl směnárnu v místním obchodním domě. Na místě zůstal jeden mrtvý, sám pachatel, zabit vlastním granátem. Šest dalších lidí bylo zraněno.

Pachatel si k přepadení vybral poměrně rušnou denní dobu, dvě hodiny po poledni. Překvapila jej však pracovnice směnárny, která místo vydání peněz začala volat o pomoc. Náhodní svědci muže zadrželi, odvahu prokázala zejména prodavačka knih ze sousedního obchodu, ta mu dokázala při potyčce vytrhnout z ruky zajištěný granát a odhodit jej stranou. K explozi tohoto granátu nedošlo, ale lupič v průběhu potyčky dokázal ještě vystřelit z pistole.

Lidé pachatele povalili na zem a drželi jej až do příchodu policie. Ta byla na místě téměř okamžitě, v tu chvíli totiž monitorovala krnovské náměstí kvůli ohlášenému předvolebnímu mítinku. Když se policisté snažili ležícímu muži dát ruce za záda, aby mu nasadili pouta, ozvala se rána. Tělo pachatele ztlumilo smrtící sílu střepin, ty ale přesto zranily šest lidí. Pachatel, čtyřicetitříletý muž, si směnárnu odskočil přepadnout během vyšetření, které absolvovalo v krnovské nemocnici jeho dítě. Trestán dosud nebyl.


Zabila přítele matky

Čermná – Doslova neuvěřitelný příběh se odehrál v polovině října v Čermné ve Slezsku. Teprve sedmnáctiletá dívka tam zabila šestačtyřiceti­letého přítele své matky. Podle dostupných informací tak vyvrcholily vzájemné neshody, které v rodině měly panovat. Případ stále prošetřují kriminalisté.


Mladík pobodal děti

Ostrava – Šestnáctiletý opilý mladík v závěru listopadu pobodal v Ostravě tři děti ve věku devět až čtrnáct let. V rozmezí několika minut je napadl na třech různých místech v Ostravě-Zábřehu. Nejhůře dopadl devítiletý školák, který utrpěl velmi vážná zranění a byl v přímém ohrožení života. Násilník jej několikrát zasáhl do různých částí těla, mimo jiné do břicha. Motivem šíleného činu byla zřejmě frustrace z rozchodu s přítelkyní. Mladý rapper nedlouho před činem zveřejnil na internetu několik svých písní. Některé z nich jsou plné vulgarismů a násilí. Hovoří se v nich také o noži a likvidaci lidí. V jedné z písní stojí: „Neodhadneš člověka, který nemá co ztratit, takový člověk s kudlou v ruce dokáže i zabít.“ Je obviněn z pokusu o vraždu. Vzhledem k tomu, že není plnoletý, hrozí mu jako mladistvému až pět let vězení, v případě uložení výjimečného trestu až deset let žaláře.


Kradli stroje

Frýdek-Místek – Celkovou škodu za šestnáct a půl milionu korun způsobil dobře organizovaný gang, který ve velkém kradl pracovní stroje, těžkou stavební techniku a nářadí ze staveb na Ostravsku, Opavsku a Novojičínsku. Podle kriminalistů se jednalo o rozsáhlou a dobře organizovanou skupinu, která měla na svém kontě pětadvacet zločinů. „Podařilo se nám zadržet dva hlavní členy gangu, kterými jsou muži věku čtyřiadvacet a čtyřiatřicet let z Novojičínska. Jednalo se o nebezpečné recidivisty,“ uvedl kriminalista Pavel Václavík. Policisté upřesnili, že mezi kradenými věcmi byla například stavební buňka, kterou si jednoduše odvezli, odcizili nakládač, bagry a kompresor. „Odcizené věci kupodivu neprodávali do Polska, ale měli odběratele v České republice. Prodávali je průměrně za třetinu aktuální ceny,“ řekl Václavík.

Autor: Redakce

2.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení