O jeho rozsáhlosti svědčí skutečnost, že jen čtení obžaloby prostřednictvím speciálního zařízení zabralo celý den. Jednání probíhá v největší síni ostravského justičního paláce.

RAZIE

Vše začalo v roce 2013 velkou razií, do níž se zapojily stovky policistů a celníků. Ochránci zákona se zaměřili na obchodníky s betonářskou ocelí.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Dva v jednom. Laboratoř bude testovat covid a chřipku z jednoho odběru

Po celé republice se uskutečnilo bezmála šedesát domovních prohlídek, nejvíce v Moravskoslezském kraji a v Praze. Policisté zajistili majetek v hodnotě padesáti milionů korun. Šlo o hotovost, peníze na účtech a nemovitosti. Skupina údajně vytvořila řetězce obchodních společností, které v letech 2011 až 2013 v České republice, na Slovensku a v Polsku prováděly obchody s betonářskou ocelí.

Při účelových a fiktivních transakcích měl stát přijít na daních o desítky milionů korun. V první fázi kriminalisté zadrželi jedenáct osob, obviněných postupně přibývalo. Vyšetřování komplikované kauzy se táhlo několik let.

OBŽALOBA

V roli obžalovaných se ocitlo dvaadvacet lidí. Jeden člověk před zahájením procesu zemřel, jeho trestní stíhání bylo proto zastaveno. Před soudem tak nakonec stanulo jedenadvacet mužů a žen.

Dva z obžalovaných získali status spolupracujícího obviněného. Svými výpověďmi pomohli policii při vyšetřování, což by jim mohlo zajistit nižší tresty.

Hotelový dům Hlubina v Ostravě, srpen 2019.
"Hlubiňák", ubytovna v Ostravě-Hrabůvce, se stal bezdoplatkovou zónou

V případě uznání viny hrozí jednotlivým aktérům za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby pět až deset let vězení. Většina z nich nevypovídala, případně jakoukoliv vinu odmítla. Hlavní líčení vzhledem k rozsahu obžaloby může trvat několik měsíců, možná i let.