Dva roky se na zápasy svého milovaného klubu nepodívá sedmadvacetiletý fotbalový fanoušek FC Zbrojovky Brno. Rozhodl o tom Okresní soud v Ostravě, který muže v těchto dnech uznal vinným z výtržnictví.

Kromě dvouletého zákazu vstupu na stadiony mu vyměřil také půlroční vězení s podmíněným odkladem na jeden rok. Do problémů se brněnský příznivec dostal vloni v květnu v Ostravě-Vítkovicích během zápasu mezi Baníkem a Zbrojovkou.

V sektoru hostí si nejprve na hlavu nasadil fialovou kuklu. V domnění, že je dokonale maskován, přistoupil k oplocení. Zapálil světlici, kterou poté hodil směrem k hrací ploše. Pyrotechnika dopadla na atletický ovál a způsobila několikatisícovou škodu.

KAMERY

Muž zřejmě netušil, že prostor po celou dobu sledují policisté vybavení moderní technikou. Když ochránce zákona v civilu zaregistroval muže chystajícího si kuklu, zaměřil se na něj a detailně ho začal snímat. Jak se ukázalo, jeho tušení bylo správné. Brněnský fanoušek záhy předvedl světlicové divadlo.

Velmi se pak divil, když si pro něho později policisté přišli. Možná mu dodnes vrtá hlavou, jak ho mohli identifikovat. Pochopil ale, že zapírání nemá smysl, a vše přiznal. Na svou obhajobu pouze uvedl, že byl opilý. „Střízlivý bych něco takového neudělal,“ prohlásil. Verdikt je pravomocný.

DALŠÍ TRESTY

V posledních týdnech a měsících jde o několikátý případ diváckého fotbalového násilí, který řešil ostravský okresní soud. Kromě brněnských fanoušků se z různých činů zodpovídali i příznivci Sparty, a to kvůli zápasu Baník Sparta, který se hrál vloni v dubnu v Ostravě.

Byl mezi nimi i muž (38 let) z Prahy. Čelil žalobě z útoku na veřejného činitele spáchaného se zbraní. Tou se stal velký kontejner na kolečkách. Muž mající v sobě dvacet piv ho tlačil směrem na policisty, kteří zasahovali u sektoru hostí. Vyvázl s ročním trestem podmíněně odloženým na zkušební lhůtu dvou let.

Podmíněný dvouměsíční trest s odkladem na zkušební lhůtu dvou let a šestiměsíční zákaz vstupu na fotbalové zápasy dostala také fanynka (37 let) Sparty. Během utkání neudržela nervy na uzdě a házela části vytržených sedaček po pořadatelích. Nakonec se jedno sedadlo pokusila sama ulomit, což se jí ale nepodařilo.