S podmíněným trestem vyvázl v úterý čtyřicetiletý Fabian K. z Ostravy, který se tento týden před Krajským soudem v Ostravě zodpovídal z ublížení na zdraví s následkem smrti. Vloni v srpnu během incidentu uhodil hřbetem ruky provokujícího opilého seniora.

Zasáhl jej do tváře. Důchodce spadl na zem a udeřil se do hlavy. Utrpěl poranění mozku. První pomoc mu dával obžalovaný, náhodný svědek i přivolaní záchranáři. I přes veškerou snahu ale zemřel.

Předseda senátu při zdůvodnění rozsudku uvedl, že šlo o nešťastnou a smutnou událost. Fabianu K. hrozilo pět až deset let vězení. Soud nakonec rozhodl o uložení trestu pod spodní hranicí sazby. Nakonec mu vyměřil tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Verdikt není pravomocný. Obžalovaný jej sice přijal, státní zástupce si ale ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud se odvolá, bude mít konečné slovo Vrchní soud v Olomouci.

Incident vyprovokoval opilý důchodce, který v Ostravě-Mariánských Horách potkal obžalovaného s manželkou. Pokřikoval na ně, padaly i rasistické nadávky související s romskou příslušností páru.

„Naproti nám šel pán. Byl viditelně opilý, měl vrávoravou chůzi. Urážel nás,“ řekl obžalovaný, který se muže snažil uklidnit. Ten se jej ale pokusil napadnout. Fabian K. uhnul a uhodil jej hřbetem ruky.

„Nechtěl jsem ho praštit pěstí, abych mu neublížil. Proto jsem ho udeřil hřbetem ruky na pravou tvář,“ uvedl Fabian K. a dodal: „Strašně mě to mrzí, je mi to líto.“