Se skloněnou hlavou a černými brýlemi na očích vešla včera do budovy Okresního soudu v Ostravě bývalá zdejší soudkyně a pozdější advokátka Věra Skařupová (54 let).
Před trestním senátem se zodpovídá z podvodu, za který jí hrozí až osm let vězení.

Dočtete se také v dnešním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.
Vychází s pravidelnou úterní přílohou Ostravský týdeník.

Podle obžaloby připravila v letech 2014 a 2015 dvě ženy celkem o více než 800 tisíc korun. V prvním případě ji oběť zplnomocnila k jednání o úhradě svého dluhu u bankovní společnosti, druhý údajný podvod se týká peněz, které klientka svěřila Skařupové do úschovy. Zde navíc podle žalobce Skařupová vystupovala jako advokátka, kterou v té době již zřejmě nebyla.

„Aby vyvolala zdání věrohodnosti celé operace, nepravdivě o sobě prohlásila, že je advokátkou,“ řekl státní zástupce s tím, že smlouvu pak opatřila razítkem existující právní kanceláře.

„Částku si ponechala pro svou potřebu,“ konstatoval žalobce. Skařupová v pondělí využila svého práva a odmítla vypovídat. „V této fázi řízení se nebudu vyjadřovat,“ řekla pouze.

VĚŘILA JÍ

Ženu, která ji pověřila jednáním o úhradě dluhu, Skařupová několik měsíců „vodila za nos“. Oběť přesně podle pokynů posílala peníze na konto banky, u níž dluh vznikl, a který jí dala Skařupová. Netušila, že ve skutečnosti jde o účty rodinných příslušníkům advokátky. Žena jí natolik věřila, že nezapochybovala ani poté, co jí Skařupová řekla o změně účtu.

„Sdělila mi, že došlo ke změně čísla účtu pro úhradu dluhu,“ vypověděla oběť. A jelikož se opět jednalo o účet banky, u které měla dluh, nepojala žádné podezření. Když odeslala poslední splátku, oddychla si. Zanedlouho však obdržela dopis s důraznou výzvou k zaplacení dluhu. S hrůzou pak zjistila, že dosud nebyla uhrazena ani koruna. Ihned se proto obrátila na Skařupovou.

„Ujistila mě, že je vše v pořádku, že došlo k nějakému omylu, a že vše vyřídí. Pak mi volala, že to spletla koncipientka,“ řekla žena, podle níž Skařupová přišla i s celou řadou dalších výmluv. Hlavní líčení bylo odročeno.

DO VĚZENÍ

Jméno někdejší soudkyně a později advokátky Skařupové se v nedávné minulosti objevilo i v několika dalších trestních kauzách ostravského okresního soudu. Týkaly se podvodů vůči klientům, kteří se na ni obrátili jako na advokátku, Skařupová také řídila v opilosti a později i přes zákaz znovu usedla za volant. Vyvázla s podmíněným trestem, trestem obecně prospěšných prací a pokutou.

V prvním případě však podmínku porušila dalším překročením zákona, v druhém pak trest obecně prospěšných prací v daném termínu bez vysvětlení nevykonala a uloženou pokutu nezaplatila. Proto jí okresní soud koncem loňského roku a letos na jaře dva z předchozích trestů přeměnil na vězení. Po sečtení to znamená, že by Skařupová měla jít do vězení na tři roky a 300 dnů. V včera zahájeném procesu jí hrozí další trest, a to v rozmezí od dvou do osmi let.

Skařupová do povědomí veřejnosti vstoupila jako soudkyně, která před lety řešila spor týkající se náhrady škody za zatopení ostravské chemičky Ostramo. Tehdy uznala nároky společnosti, jež požadovala stovky milionů korun po Povodí Odry. Odvolací Krajský soud v Ostravě ale verdikt zrušil a náhradu škody zamítl.