Ta pozornost celníků upoutala svou podezřelou jízdou.

„Ve večerních hodinách hlídka ostravského mobilního dohledu prováděla rutinní kontrolu vozidel v prostoru bývalého hraničního přechodu Chotěbuz. Celníci si ke kontrole vytipovali osobní vozidlo značky Citroën české imatrikulace, které přijíždělo z Polska. Jelo podezřele blízko za nákladním autem. Řidička cestovala sama a po zastavení umožnila členům hlídky provést namátkovou kontrolu vozidla a zavazadlového prostoru," uvedla mluvčí moravskoslezských celníků Pavla Zdobnická s tím, že za sedadlem spolujezdce byla černá taška s krabičky léků Cirrus.

„Celníci řidičku vyzvali ke vjetí do kontrolní haly, kde vozidlo důkladně prohledali. V tašce se nacházelo celkem 130 krabiček po čtrnácti kusech léku Cirrus. Jedná se o léky s obsahem pseudoefedrinu, které slouží k výrobě pervitinu," řekla Zdobnická.

Tyto medikamenty jsou v Polsku snadno dostupné a proto je výrobci pervitinu sami nebo prostřednictvím kurýrů přivážejí k nám.

Žena uvedla, že léky nejsou její. O převoz ji údajně požádal neznámý polský občan v Bielsko-Biale, který ji oslovil při odjezdu z nákupního střediska. „Léky měla předat opět neznámému občanovi z Polska za poplatek 200 zlotých. K této transakci mělo dojít v Českém Těšíně u obchodního centra. Celníci prostor monitorovali, ale žádný podezřelý občan se tam neobjevil," dodala Zdobnická.

Během kontroly a následného vyšetřování došlo k zajímavé situaci, kdy se žena opakovaně snažila vložit do svého mobilního telefonu baterku. Zda chtěla někomu volat, nebo zprovozněním přístroje a jeho následné lokalizaci dát znamení, není jasné. „Celníci jí to neumožnili," uvedla Zdobnická.

Případ, který by mohl být kvalifikován jako trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, nyní šetří celní protidrogová jednotka. V případě uznání viny lze uložit až pětiletý trest.