V rukou ostravských celníků skončila osádka cisternového nákladního vozidla, kterou tento týden zastavili v Ostravě-Heřmanicích. Šlo o běžnou kontrolu, během níž ale vyšly najevo velké nesrovnalosti.

V cisterně měla být motorová nafta. Řidič ale k nákladu neměl potřebné doklady, navíc existuje podezření, že se nejednalo o motorovou naftu, ale o minerální oleje. Potvrdit by to měly rozbory vzorků. Minerální oleje mající podobné vlastnosti jako motorová nafta nepodléhají dani. Někteří „obchodníci" je proto přidávají k naftě a zvyšují tak svůj zisk. Zda se to týká i tohoto případu není jasné.

„Ve vozidle byl řidič a spolujezdec. Hlídce celníků tvrdili, že přepravují motorovou naftu. Byli vyzváni k předložení dokladů a prokázání řádného zdanění vybraných výrobků. Mysleli si, že ošálí celníky a nějaké doklady předložili. Jenže tyto se vůbec netýkaly přepravovaného nákladu," řekla mluvčí moravskoslezských celníků Petra Zdobnická s tím, že celníci pojali podezření, že místo motorové nafty jsou v cisterně minerální oleje.

„Vzhledem k zjištěným zásadním nesrovnalostem byly odebrány vzorky pro laboratorní posouzení, zda se jedná o motorovou naftu nebo minerální olej. Zdanění přepravovaných výrobků zatím nebylo prokázáno," doplnila Zdobnická.

Nevěděli

Řidič ani spolujezdec pak nedokázali celníkům říct, kde zboží naložili, kam s ním jedou, kdo je dopravce, ani kdo je vlastníkem nákladu. „Odpovídali pouze slovem: nevím," dodala Zdobnická.

Celníci cisternu s dvaceti tisíc litry zajistili a převezli do střežených skladových prostor celního úřadu. Případ dále vyšetřují.

Hodnota zboží byla vyčíslena na 700 tisíc korun, únik na spotřební dani mohl činit 220 tisíc korun.