V zavazadlech našli napodobeniny světových značek včetně mini PC, odhalili také závadné zásilky ovoce a masa, v jejich rukou skončily i letní suvenýry v podobě lastur či korálů, jejichž vývoz zakazuje mezinárodní úmluva.

Hit

Největším letošním hitem se však staly silikonové náramky. Celníci jich zabavili přes pět tisíc kusů v hodnotě 2,8 milionu korun. „Má se jednat o převratnou technologii využívající speciální hologramy, které mají pozitivně působit na přirozené energetické pole člověka a výrazně zlepšovat rovnováhu, sílu a pružnost,“ vysvětlila mluvčí Celního ředitelství Pavla Zdobnická.

Maso

Celníci měli co do činění i se závadnými potravinami. Při kontrole zavazadel z Mali, JAR nebo Číny pomocí rentgenu odhalili dva kilogramy hovězího masa a šedesát kilogramů exotického ovoce a zeleniny. Potraviny již byly v hnilobném stavu. „Tímto došlo k porušení vyhlášky o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů. Zboží bylo úředně zlikvidováno a osoby jsme poučili o porušení vyhlášky,“ dodala Zdobnická.

Stejně jako během celého roku se přes mošnovské letiště snažili různí prodejci dostat padělky oblečení. „Nechyběly ani mobilní přístroje, set-top-boxy, paměťové karty GPS navigace a mini PC,“ řekl Zdobnická.

Suvenýry

Další kategorií zabavených předmětů představovaly prázdninové suvenýry.

„Návštěva exotických zemí láká k tomu, aby alespoň nějaký suvenýr navodil vzpomínku na dovolenou. Ne každý ovšem ví, že existuje Úmluva CITES, která řadí tyto suvenýry mezi chráněné a ohrožené druhy fauny a flóry, a tudíž je dovoz mušlí, korálů, vypreparovaných zvířat, hadů v láhvi nebo výrobků z ohrožených druhů zakázaný,“ řekla Zdobnická s tím, že v síti celníků uvízly desítky korálů, mušlí a lastur. Všechny exempláře byly zajištěny a předány České inspekci životního prostředí.

Cigarety

Celníci také kontrolovali, zda si cestující do České republiky nepřivážející nadlimitní množství alkoholu a cigaret. Zabavili přes deset tisíc cigaret, jedenadvacet kilogramů tabáků, sto doutníků a několik litrů alkoholu. Všechno zboží celníci zlikvidovali. Daňový únik by činil sedmdesát tisíc korun.