Kabelku v té chvíli nechala odloženou v automobilu. Několik desítek sekund stačilo neznámému zloději k tomu, aby vůz otevřel a kabelku vzal. Žena přišla o pětadvacet tisíc korun na hotovosti, mobilní telefon, doklady a zejména platební kartu. Na ni poté někdo u bankomatu vybral neskutečných sto tisíc korun. Policie případ šetří jako trestné činy krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které hrozí až na pět let vězení.

Jak zdůraznila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková, podobné případy jsou v Ostravě poměrně častě. Kriminalisté se setkávají i s dalšími zlodějskými fintami. Pokaždé však pachatelům svou nepozorností pomáhají samotné oběti.

Zlodějské skupiny monitorují dění na parkovištích u obchodních středisek. Vyhlížejí si zejména lidi, kteří skládají zboží do aut. Využívají toho, že motoristé v té chvíli své kabelky a tašky s doklady a penězi odkládají na sedadla, na zem nebo je nechávají ve vozíku.

Zloděje se málokdy podaří dopadnout

Nepoctivcům pak stačí, aby se majitel při skládání věci naklonil do auta, a zavazadlo mu nepozorovaně seberou. Většinou mají komplice sedícího v nedalekém vozu. Po činu k němu nasednou a společně odejdou. Jen málokdy se je daří dopadnout. Výjimkou byl nedávný případ, kdy v rukou policie skončila zlodějka i její pomocník.

Pětadvacetiletá žena, kterou zachytil kamerový systém, se zaměřila na čtyřiašedesáti­letého muže nakládajícího na parkovišti ostravského centra zboží do auta. Batoh s doklady, fotoaparátem, navigací, penězi a dalšími věcmi za více než osmadvacet tisíc korun nechal odložený v nákupním vozíku.

Pracovníci bezpečnostní agenty na kamerách viděli, jak neznámá žena bere z vozíku batoh a nasedá do nedalekého automobilu. Okamžitě běželi na místo a majiteli, který v té chvíli neměl o ničem ani potuchy, řekli, že byl okraden. Současně kontaktovali policii. „Pracovníci bezpečnostní agentury informovali přivolané policisty o pohybu konkrétního vozu po parkovišti nákupního centra, nicméně vůz již parkoviště rychle opouštěl. Policisté k zastavení využili světlené i zvukové zařízení, řidič však nereagoval na pokyny k zastavení a pokračoval v jízdě. Posléze ho policisté předjeli a zablokovali," popsala situaci Holčáková. Čtyřiatřicetiletý řidič a pětadvacetiletá zlodějka jsou obviněni z krádeže. Hrozí jim až tři roky vězení. Oba již byli za majetkové delikty v minulosti souzeni. Kromě nich seděly v autě i další osoby, které využily svého práva a odmítly vypovídat.

Přikládáme videa z policejního archivu, kde můžete vidět počínání zlodějů, kteří okrádají zákazníky.