Když cizinci žádají o trvalý pobyt v České republice, musí mimo jiné složit jazykovou zkoušku. Policisté z cizinecké policie se těchto zkoušek běžné účastní, a to proto, aby kontrolovali totožnost cizinců, a zamezili tak tomu, že by za cizince skládal zkoušku někdo jiný.

Právě při takovéto kontrole na jedné z karvinských jazykových škol odhalili policisté čtyřiadvacetiletou cizinku, která se prokazovala doklady své starší známé.

„Cizinka uvedla, že by sama chtěla v blízké budoucnosti požádat o trvalý pobyt. Proto se rozhodla, že se na jazykovou zkoušku dostaví místo své časově zaneprázdněné kamarádky. Údajně chtěla načerpat zkušenosti, jak taková zkouška vypadá a jak probíhá," uvedla Daniela Vlčková z Krajského ředitelství policie Moravskoslezské­ho kraje.

Mladá žena si nejspíš neuvědomila, že za tento přestupek jí mohlo hrozit vyhoštění až na deset let. Policisté ale přihlédli k tomu, že cizinka zde má povolený dlouhodobý pobyt a žijí zde její nejbližší příbuzní. Proto správní řízení proti ženě zastavili a přestupek vyřešili uložením blokové pokuty.

VERONIKA GAZDÍKOVÁ