Hříšníky odhalili muži zákona během několika sekund poté, co systém v jejich služebním voze přečetl registrační značku a v centrální databázi zjistil, že auto nemá dálniční známku. Následovalo zastavení na vhodném místě nebo příkaz, aby motorista policejní vozidlo následoval na záchytné parkoviště.

„Několik takových motoristů jsme odhalili,“ řekl Deníku šéf moravskoslezské dopravní policie Petr Štencel s tím, že na místě lze za tento přestupek uložit až pět tisíc korun. Ve správním řízení hrozí až dvacet tisíc korun. Většina z přistižených motoristů přiznala, že si nezkontrolovala konec platnosti staré známky.

Petr H. byl svého času vůdcem Chuligánů z Bazalů.
Zpověď vůdce baníkovských chuligánů. O bitkách a vězeňském prozření

Další kategorii představují lidé, kteří při koupi známky zadali špatnou registrační značku auta. To lze elektronicky napravit, na chybu se ale většinou přijde až při kontrole. „Stává se to,“ potvrdil Štencel.

Tyto případy se řeší individuálně, mohou být například postoupeny do správního řízení. Policisté již narazili i na vychytralce se dvěma vozy, jejichž značky se lišily jen v jednom čísle. Známku koupili pouze na první z nich. A když je ve druhém chytili na dálnici policisté, tvrdili, že došlo k omylu při vypisování během nákupu. Proto jsou ochránci zákona na tyto situace opatrní. Pokutovat řidiče za jízdu bez elektronické dálniční známky je možné jen na místě. Takové jsou v současné době platné zákony. Pokud tedy motoristu nikdo nezastaví, „vyhrál“.

Neplatiči měli smůlu

Kromě kontroly elektronických dálničních známek se policisté v úterý zaměřili i na řidiče s dřívějšími nezaplacenými pokutami. Tuto pravomoc mají od letošního roku příslušníci Speciálního oddělení dohledu Morava a Čechy, kteří spadají pod Policejní prezidium. Až dosud tuto pravomoc měli pouze celníci. Při silničních kontrolách policisté v celním systému Centrální evidence pokut a nedoplatků zjišťují, zda dotyčný nemá nějaký dluh, například nezaplacené pokuty.

Záběr z kamery.
Takhle v Ostravě pracují kapsáři. Jsou rychlí a rafinovaní

„Provedeme lustraci, a pokud zjistíme u řidiče nedoplatek, tak ho vybereme. Platbu může provést v hotovosti nebo platební kartou,“ uvedl vedoucí Speciálního oddělení dohledu Morava Patrik Slíva. Když řidič odmítne zaplatit nebo nemá hotovost, policisté vozu odeberou registrační značku. Další možností je zajištění auto technickými prostředky. Většina motoristů, mezi nimiž převažují cizinci, však raději zaplatí.

Jen od začátku roku policisté z moravského a českého oddělení vyřešili celkem 200 případů a vybrali na 900 tisíc korun. Do konce roku by stejnou pravomoc mohli získat i běžní dopravní policisté.

K TÉMATU

Výsledky úterní dálniční razie

Ve čtvrtek policie zveřejnila výsledky. Akce se uskutečnila v rámci celého Moravskoslezského kraje. Hlídky se kromě dálničních známek zaměřily i na další nešvary. Do razie bylo nasazeno 226 policistů, kteří zkontrolovali 1830 aut. Zaznamenali 388 dopravních přestupků, z toho jich 365 vyřídili uložením pokut v celkové výši 350 tisíc korun. Zbývajících třiadvacet řidičů čeká přestupkové řízení.Nejčastější prohřeškem bylo telefonování za jízdy ( 87) a překročení povolené rychlosti (65).

Následuje vjezd na dálnici bez známky (48). Sedm řidičů mělo v sobě alkohol, šest nákladních vozů překročilo předepsanou hmotnost.Krajští policisté se společně s policisty ze Speciálního oddělení dohledu Morava zaměřili také na vybírání neuhrazených pokut. „Celkem bylo zkontrolováno 55 vozidel. Zjištěno bylo devět nedoplatků ve výši 20.902 korun. Ve všech případech se jednalo o cizince. Na místě všichni zaplatili,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.