Pětidenní závěrečnou řeč avizoval údajný šlechtic Karel Šimko (52 let) z Frýdecko-Místecka, který se před Krajským soudem v Ostravě již více než dva roky zodpovídá z mnohamilionových podvodů.

Šimko nakonec v pondělí po čtyřech dnech svou závěrečnou řeč uzavřel. V soudní síni mu zatleskalo asi patnáct příznivců.

Rozsudek by měl být vynesen v únoru.

Šimko o sobě prohlašoval, že pochází z význačného šlechtického roku a je vlastníkem zlatého pokladu.

Závratné zúročení vkladů

Vystupoval také jako správce majetku nejbohatších lidí na světě. Tvrdil, že má podnikatelského ducha a zná způsob, jak rychle, snadno a bezpečně zbohatnout. Podle státního zástupce vylákal peníze ze stovek důvěřivých lidí z celé republiky, kterým sliboval závratné zúročení vkladů.

Aby uklidnil investory, na informačních setkáních jim ukazoval mince a drahokamy údajně pocházející z pokladu.

Svým závazkům ale ve většině případů nedostál. Nakonec stanul před soudem, kde čelí žalobě pro podvod. Šimko prohlásil, že se necítí vinen. Naopak je prý sám obětí. Za vše údajně může jeho společník, který ho měl připravit o desítky milionů korun. A ty mu pak scházely k tomu, aby splnil své závazky vůči investorům.

Šimko dokonce v době, kdy byl ve vazbě, vyhlásil hladovku kvůli postupu policie, která podle něj případ jeho bývalého společníka nevyšetřovala s dostatečnou důkladností a rychlostí. Hladovku později přerušil.

Závazkům dostojím

Šimko v rámci závěrečné řeči poukázal na údajné rozpory a nesrovnalosti ve výpovědích svědků i tvrzeních žalobce. Opakovaně také zdůraznil, že je připraven dostát svým závazkům. „Dal jsem slovo šlechtice," řekl Šimko, který má již podle svých slov vymyšlený plán. Nepříznivý soudní verdikt by ale údajně uškodil jeho pověsti a znejistil obchodní partnery.

Šimkovi, který je nyní souzen na svobodě, hrozí v případě uznání viny až deset let vězení. Rozsudek by mohl padnout počátkem příštího roku.