Vše začalo v září 2013 poblíž jedné z policejních stanic na Karvinsku, kde se pohyboval zdrogovaný sedmadvacetiletý mladík. Ochránci zákona jej převezli do nemocnice, odkud putoval do psychiatrické léčebny v Opavě. Zde začal napadat personál. K jeho uklidnění museli být povoláni policisté, kteří jej zpacifikovali. Vzápětí však vyšlo najevo, že je mrtvý.

V první fázi vyšetřování se zjišťovalo, zda muž nezemřel v důsledku neadekvátního zásahu. Pitva a znalecké posudky ale prokázaly, že příčinou smrti byl otok mozku v důsledku intoxikace pervitinem.

Policisté začali pátrat po původu drogy. Po několika měsících se dostali až k Jakubu K., který podle žaloby delší dobu distribuoval pervitin, marihuanu a extázi. Mezi jeho odběrateli měl být i mrtvý mladík.

Jakub K. se k dealerství po zadržení přiznal, po sdělení obvinění ale odmítl vypovídat. To znamenalo, že k jeho předchozímu doznání nebylo možno přihlížet.

Během hlavního líčení se přímá spojitost se smrtí narkomana neprokázala. Jakub K. se tak dostal do podstatně mírnější sazby, a to od dvou do deseti let. Ostravský soud mu nakonec za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy vyměřil čtyři roky vězení. Ani to se však Jakubu K. nelíbilo a odvolal se k vrchnímu soudu. Ten nyní původní verdikt potvrdil. Rozhodnutí je pravomocné.