Rozhodnutí vydal senát Okresního soudu v Ostravě, který zčásti vyhověl Kohutově žalobě na zaměstnavatele, pro něhož v té době pracoval. Kohut původně požadoval 4,6 milionu korun. Soud mu ale celou částku nepřiznal. Kohut se zranil na stavbě v Ostravě, kde před třemi lety pracoval jako pomocný dělník. Během přestávky seskočil ze střechy na lešení, jež bylo špatně postaveno. Za to byl již před časem pravomocně odsouzen člověk mající stavbu lešení na starost. „Jedná se o výjimečný případ,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Šopek.

Kohut utrpěl vážná zranění, mimo jiné mozku, a tři měsíce byl v kómatu. Trpí krátkodobou ztrátou paměti, má i další intelektové handicapy. „To, co zažívám, je strašné,“ řekl Kohut.

Žalovaná firma se k případu odmítla vyjádřit. Argumentovala jen tím, že za lešení zodpovídala jiná společnost, jejíž zaměstnanec byl již kvůli tomu odsouzen.

Jak při zdůvodnění rozhodnutí uvedl předseda senátu, Kohut z lešení nespadl vlastní vinou. „Nespadl proto, že by si snad na lešení počínal lehkomyslně nebo že by zbytečně riskoval, ale především proto, že to lešení bylo nesprávně postaveno,“ uvedl soudce s tím, že pracovní úraz zanechal na Kohutovi trvalé následky spočívající v poruchách paměti, ale i dalších závažných poruchách mentálních funkcí.

Podle bodového ohodnocení měl Kohut původně nárok na zhruba 450 tisíc korun. Prostřednictvím právního zástupce však požádal o vyšší odškodné. A soud mu částečně vyhověl. „Jsme přesvědčení o tom, že je spravedlivé, aby výše odškodnění byla přiměřeně zvýšena,“ řekl soudce.

Verdikt zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu k vyjádření. „Řekl bych, že to rozhodnutí není špatné,“ prohlásil Kohutův advokát Ivo Jahelka. Zástupce žalované firmy se odmítl vyjádřit. Její zástupce při odchodu ze soudní budovy pouze prohlásil, že o vyplacení částky budou jednat s pojišťovnou.

Už nikdy nebude takový jako před nešťastnou událostí

To, co čeká pětadvacetiletého Patrika Kohuta po celý zbytek života, si zřejmě nikdo nedokáže představit. V důsledku ztráty krátkodobé paměti si nepamatuje lidi, se kterými před chvíli hovořil, má i další vážné problémy. A šance na zlepšení je prakticky nulová. To vše kvůli nezaviněnému pádu z lešení.

„Stalo se to zhruba před třemi léty. Jsem vyučený kuchař. Kamarád mi řekl, že má dobrého fleka za lepší peníze. A tak jsem šel,“ vzpomínal Kohut, který nastoupil jako pomocný dělník k firmě provádějící v Ostravě opravy domů. „Začala přestávka. Skočil jsem na lešení, jenže to se pode mnou propadlo. Padal jsem zhruba šest metrů,“ řekl Kohut.

Utrpěl těžká poranění, mimo jiné mozku. Tři měsíce se nacházel v kómatu, prodělal tři operace mozku. Již nikdy nebude takový jako dříve. „Kvůli mozku mám nepohyblivou nohu, ale tím hlavním je ztráta krátkodobé paměti. Například se s někým bavím, ale po několika minutách si už na něj nevzpomínám. Projde kolem mě a já ho beru jako naprosto cizího. Vůbec nevím, že jsem s ním před chvíli mluvil. Pamatuji si jen své nejbližší. Něco takového bych nepřál ani svému nepříteli,“ prohlásil Kohut. Firma, pro kterou pracoval, se o něj podle jeho slov vůbec nezajímala, dokonce prý prohlásila, že si za všechno může sám.

„Je mi pětadvacet let a celý život mám kompletně zničený. Mám invalidní důchod zhruba pět a půl tisíce, a z toho se žít nedá. Nebýt maminky, tak nevím,“ doplnil Kohut.