Trojice násilníků úřadovala od června 2012 do dubna 2013. Celkem způsobili škodu za více než půl milionu korun. Maskováni šátky, kapucemi a kšiltovkami se objevili na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Při prvních zločinech použili k přepravě kola a k zastrašení kuličkovou pistoli.

„Začínali amatérsky. Později si ale opatřili plynové pistole a dokonce střelbyschopnou zbraň. Kvůli rychlému přesunu si půjčovali vozidla, kterými nahradili jízdní kola," popsal vývoj lupičského gangu státní zástupce s tím, že při posledních výpravách již používali luxusní vozidlo VW Passat.

Poškození mozku

Třetí z mužů, který měl původně usednout vedle Arbeta a Najmana, není v současné době schopen absolvovat hlavní líčení. Krátce po zadržení vyskočil z okna policejní budovy a vážně se zranil. Lékaři konstatovali poškození mozku. Jeho účast u soudu je zatím vyloučena. Před senátem se ocitne jen v případě zlepšení zdravotního stavu. Zda se tak stane, není v této chvíli jasné.

Lupiči si na své konto připsali i neúspěšné přepadení čerpací stanice v Ostravě. Obsluha spustila alarm, lehla si pod pult a přivolala ochranku z nedalekého hypermarketu. Pachatelé s nepořízenou utekli.

Pracovník směnárny

Oběťmi násilníků se mimo jiné stal pracovník směnárny z Frýdecko-Místecka. Sledovali ho z práce až k jeho domu, kde se na něj vrhli. Škrtili ho a k hlavě mu přikládali elektrický paralyzér tak dlouho, až upadl do bezvědomí. Místo očekávané mnohatisícové tržby si však odnesli jen hotovost a věci za tisíc korun.

Kromě hlavních aktérů byli souzeni i další tři lidé, kteří jim u některých loupeží podle obžaloby asistovali tím, že hlídali v okolí. Jeden z nich byl odsouzen k pětiletému žaláři, další vyvázl s podmíněným trestem. Posledního soud zprostil obžaloby. Neexistovaly přímé důkazy o jeho podílu, navíc jeden z hlavních obžalovaných prohlásil, že s jejich zločiny neměl nic společného.

Rozsudek zatím není pravomocný. Někteří obžalovaní ho přijali, jiní se odvolali nebo si nechali lhůtu. Stejný postup zvolil i státní zástupce.